Bojovníci Islámského státu v syrském městě Rakká (14. ledna 2014) | foto: AP

Kdo by šel bojovat za Islámský stát, tomu má hrozit pět let vězení

  • 114
Bojovat v ozbrojených silách jiného státu české zákony zakazují, ale teroristická organizace, takzvaný Islámský stát, mezinárodně uznávaným státem není, ač si tak říká. Mezeru v zákoně navrhují „ucpat“ poslanci ANO a Úsvitu. Do trestního zákoníku chtějí doplnit, aby pět let vězení hrozilo i za účast v armádě „jiného cizího činitele“.

A do takové definice by se už takzvaný Islámský stát vešel. Na tři až deset let by šel při přijetí novely zákona do vězení ten, kdy by v armádě jiného cizího činitele sloužil při ohrožení České republiky nebo za válečného stavu.

Kdo by kvůli připravované ozbrojené akci proti České republice nebo jinému státu navázal nebo udržoval styky s teroristy z Islámského státu, slovy zákona s „jiným cizím činitelem“, tomu by podle návrhu tří poslanců za ANO (Bohuslava Chalupy, Stanislava Berkovce a Miloslava Janulíka) a deseti poslanců zvolených za opoziční Úsvit přímé demokracie, hrozil trest tři až dvanáct let, stejně jako dosud za kontakty takovéhoto druhu s cizí mocí.

A pokud by to závažně ohrožovalo mezinárodní postavení České republiky či závažně ohrožovalo její existenci, mohl by soud v případě přijetí novely, kterou nyní posoudí vláda, udělit dotyčnému trest deset až dvacet let, případně i výjimečný trest, což je v českých podmínkách až doživotí. 

„Nyní by šlo najít asi deset trestných činů, které by šlo aplikovat na to, kdyby se některý český občan přidal k Islámskému státu,“ řekl nedávno na semináři v Poslanecké sněmovně Tomáš Gřivna z katedry trestního práva Univerzity Karlovy v Praze (více zde).

„Podle zpráv z tisku bojuje v řadách Islámského státu až šest tisíc občanů Evropské unie,“ napsali předkladatelé do důvodové zprávy k návrhu. Poslanec Martin Lank z Úsvitu na semináři ve Sněmovně připomněl, že v některých evropských zemích už za takovéto aktivity padají tresty, když se Evropané naverbovaní teroristy pokoušejí vrátit do své původní země.

Zatím nebylo prokázáno, že by radikální islamisté působící v Sýrii a Iráku do svých řad získali nějakého občana České republiky. Novela, kterou skupina třinácti poslanců navrhuje, by tedy měla působit „preventivně“.

Islámský stát obsadil koncem května historickou syrskou Palmýru:

28. května 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue