Kobani je po bojích zničené jako Stalingrad za druhé světové války.

Kobani je po bojích zničené jako Stalingrad za druhé světové války. | foto: Reuters

Islámský stát opět pronikl do Kobani, bojuje s kurdskými milicemi

  • 71
Bojovníci Islámského státu znovu vstoupili do severosyrského Kobani, odkud je v lednu vyhnaly kurdské jednotky. Ve městě opět propukly boje. Na místě jsou desítky mrtvých a další desítky raněných. Na jihu Sýrie podle agentury AP vzbouřenci zahájili ofenzívu ve snaze dobýt město Dará.

Islamisté zahájili ofenzivu sebevražedným útokem v noci na čtvrtek poblíž hraničního přechodu s Tureckem, kde explodoval automobil napěchovaný výbušninami. Uvedla to syrská exilová organizace SOHR monitorující dění z Londýna.

„IS odpálil sebevražednou bombu v oblasti poblíž hranic s Tureckem a zabil nejméně pět lidí, pak vypukly boje v centru města. V ulicích leželo několik těl,“ citoval The Guardian ředitele SOHR Ramího Abdara Rahmána. Boje pokračovaly i ve čtvrtek ráno.

Představitel kurdských jednotek YPG agentuře Reuters řekl, že islamisté zaútočili na město ze tří stran. „Stříleli na každého, koho našli,“ dodal. Místní lékař uvedl, že v posledních bojích zahynulo 12 lidí a kolem sedmdesáti lidí je zraněno. Mnozí z nich jsou ženy a děti.

Podle SOHR zabili radikálové nejméně 36 civilistů, naopak obránci zastřelili 14 islamistů. Ve vesnici poblíž města zavraždili bojovníci IS dalších 22 civilistů, mezi nimiž byly i ženy a děti.

Syrská státní televize uvedla, že islamisté do Kobani vstoupili z Turecka. Guvernér přilehlé turecké provincie tvrdí, že to není pravda a bojovníci IS se do Kobani dostali z města Džaráblus, které leží třicet kilometrů východně. Syrská vláda opakovaně obviňuje Turecko z podpory islamistů.

Islámský stát na sklonku minulého roku snažil Kobani čtyři měsíce dobýt, ale Kurdové za pomoci spojeneckých náletů město v lednu osvobodili (více zde). Tisíce lidí se od té doby do města z Turecka vrátily.

Bojuje se i o další syrská města

V posledních týdnech jednotky YPG slavily v boji proti islamistům úspěchy. Vytlačily je z Tall Abjadu a pokročily směrem v Rakká, baště Islámského státu v Sýrii.

Islámský stát

Bojovníci IS zřejmě ovládli i část města Hasaká, které dosud kontrolovala vláda autoritářského prezidenta Bašára Asada. Armádní zdroj tvrdí, že noční útok islamistů se podařilo odrazit. Ve čtvrtek však Islámský stát uvedl, že dobyl severovýchod Hasaky a armáda se stáhla do centra. Státní televize tvrdí, že v oblasti se bojuje.

SOHR informuje, že na jihu Sýrie povstalecké skupiny zaútočili ve městě Dará. Přes noc tvrdě bojovaly s armádou, která na oblast letecky udeřila. Od středy tam v bojích padlo 20 členů této organizace a asi tři desítky obránců. Podle médií se stále bojuje.

Podle agentury Reuters povstalci v posledních měsících na jihu Sýrie dobyli například vojenskou základnu či hraniční přechod s Jordánskem. 

Guvernér stejnojmenné provincie Dará Chálid al-Hanús ve státní televizi prohlásil, že povstalci „vedou skutečnou válku, zintenzivnili palbu na civilisty, nemocnice, školy i infrastrukturu“. Nicméně tvrdí, že rebelové nepostoupili ani „o metr“.

Několik bomb z jihu Sýrie dopadlo v jordánském městě Ramtá, jedna z nich na trhu zabila pouličního prodavače, zranila několik dalších lidí a poničila několik obchodů.

Islámský stát ve čtvrtek zaútočil i v západoirácké provincii Anbár. Odpálil vozidlo plné výbušnin a poté zaútočil na irácké jednotky. Podle bezpečnostního zdroje zemřelo čtrnáct vojáků a 27 je zraněných. Ve městě Hít, které leží západně od Ramádí, při útoku zemřelo devět lidí.

Kobani už v lednu vypadalo po měsících bojů jako kdysi Stalingrad:

20. ledna 2015

Jak si stojí Islámský stát v Sýrii a Iráku

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video