Bývalá zdravotní sestra Lužické nemocnice v Rumburku Věra Marešová při zahájení...

Bývalá zdravotní sestra Lužické nemocnice v Rumburku Věra Marešová při zahájení hlavního líčení u Krajského soudu v Ústí nad Labem (22. červen 2015) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Za sestru z Rumburku se postavil primář. Draslík ale vysvětlit neuměl

  • 68
Bývalý primář nemocnice v Rumburku Richard Bína se u krajského soudu v Ústí nad Labem postavil za zdravotní sestru Věru Marešovou obžalovanou z vražd šesti pacientů. Uvedl, že způsob úmrtí třiasedmdesátileté pacientky, které kauzu odstartovalo, mohl odpovídat jejímu onemocnění.

Žena trpěla chronickým jaterním onemocněním. Zemřela náhle na selhání srdce, přestože před tím netrpěla srdeční arytmií. „Není to typický průběh smrti, nelze ho však podle mého vyloučit,“ uvedl u soudu tehdejší primář Bína.

Jeho výpověď je v mnoha věcech v rozporu s tím, jak v úterý vypovídal lékař Petr Vondráček, který loni v červnu nestandardní úmrtí zaznamenal a zajistil důkazy. Je mezi nimi i rozbor krve, která obsahovala množství draslíku neslučitelné se životem.

Bína vysokou dávku draslíku v těle pacientky u soudu vysvětlit nedokázal. Marešovou charakterizoval jako profesionálku, s níž neměl nikdy žádné konflikty. „Neřešil jsem jedinou stížnost na chování sestry Marešové ze strany personálu nebo příbuzných,“ řekl.

Oba lékaři spolu mluvili dopoledne po úmrtí ženy. Bývalý primář odmítl, že by dal pokyn k likvidaci důkazů. Vak na infuzi, který zajistil Vondráček, aby prokázal, že v něm chybí předepsaná dávka draslíku, se totiž nakonec ocitl vyhozený v koši.

„Žádný důkazní materiál mi předán nebyl,“ uvedl Bína.

Primář Bína v nemocnici skončil letos na konci dubna, odešel s bývalým ředitelem Darkem Švábem. S Vondráčkem měli neshody. Vondráček od jara působí v představenstvu rumburské nemocnice.

Podobně vypovídal Bínův zástupce

Podobně zástupce primátora Jiří Mayer uvedl, že u třech pacientů z ústavu sociální péče, z jejichž vraždy je Marešová také obžalovaná, si jejich úmrtí dokáže vysvětlit jejich zdravotní stavem. V těchto případech je podle něj vysvětlitelná i vyšší hladina draslíku. Naopak u poslední pacientky označil zjištěnou hladinu draslíku 10,5 za extrémní a skokový nárůst, který nedokáže vysvětlit.

„Dnešek je pro nás konečně příznivým dnem,“ komentovala středeční líčení advokátka Marešové Iva Jónová.

Státní zástupce František Stibor se k průběhu soudu vyjadřovat nechtěl.

Marešová podle žalobce pacienty zabíjela vysokými dávkami draslíku od roku 2010 do loňska. Nejmladší oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let. Obžalovaná vinu u soudu odmítla, zpochybnila i znalecké posudky, které v rámci dokazování zazní u soudu pravděpodobně v srpnu.

, ,