14 Armádní výcvik ve Vyškově

14 Armádní výcvik ve Vyškově | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Armáda nabídne aktivním záložákům víc peněz a možnost vyrazit do misí

  • 460
Plán armády přilákat tisíce vojáků v záloze už má jasnější podobu. Podle zákona, který bude projednávat Sněmovna, záložáci ročně dostanou 40 až 50 tisíc korun, ovšem nikoliv mzdu od zaměstnavatele za dobu, kterou stráví na cvičení. Budou také moci vyrazit do zahraničních misí.

MF DNES získala návrh zákona s přesnými čísly včetně odměn. Armáda chce počet aktivních záložáků zvýšit ze současných 1 200 až na pět tisíc. Počítá se s nimi pro hlídání důležitých objektů, jako jsou přehrady či továrny, další by působili jako experti v týlu, někteří i v bojových jednotkách.

A odpovídat tomu má i jejich ohodnocení. Výše jejich služného během cvičení, které má každý rok trvat čtyři týdny (výjimkou je jen šestitýdenní vstupní výcvik), bude stejná jako tarif vojáka z povolání. V důvodové zprávě k zákonu se počítá s průměrnou částkou 30 772 korun za 28 dní cvičení.

Kromě toho má každý příslušník Aktivní zálohy - podmínkou je zúčastnit se alespoň jednoho cvičení ročně - získat každý rok motivační odměnu 12 tisíc korun místo nynějších 6 000 Kč. Vysokoškolák si přijde dokonce na 20 tisíc.

Za určitých okolností - bude se to týkat zejména pečlivě vybraných a potřebných specializací - by pak příslušníci Aktivní zálohy mohli vyrazit i do zahraničních misí.

Záložáci však už na rozdíl od současnosti nebudou mít nárok na refundaci své mzdy v civilním zaměstnání. Takovou náhradu naopak dostanou zaměstnavatelé, kteří budou muset záložáky pro armádu uvolnit. V případě plánovaného cvičení dvě třetiny z průměrné hrubé měsíční mzdy, v případě neplánované akce nebo válečného nasazení celou mzdu.

Navzdory zvýšeným odměnám bude armáda čelit velké konkurenci například policie nebo hasičů, kteří mají zejména o mladé, zdravé a fyzicky připravené muže zájem.

Podívejte se, jak zálohy trénují ostrou střelbu z tanků:

15. února 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue