(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Experti: Maďarský plot nic neřeší. Zavaří sousedům, běženci ho obejdou

  • 808
Plán Maďarska postavit proti uprchlíkům čtyřmetrový plot na hranici se Srbskem je podle odborníků trochu sobecký. Budapešti sice může částečně ulevit od přílivu běženců, pro Evropskou unii jako celek ale není řešením. Experti upozorňují, že migranti plot obejdou přes Rumunsko či Chorvatsko a nejvíce potíží dolehne na Srbsko.

Maďarsko o plánu vystavět 175 kilometrů dlouhý plot informovalo ve středu (více čtěte zde).

„Migrace je dost flexibilní fenomén, takže lze předpokládat, že pokud tam Maďaři plot vystaví, ochrání jen část hranice a migrace se přesměruje. Mohlo by to napomoci Maďarsku, ale není to řešení pro Unii jako takovou,“ řekl iDNES.cz expert na ochranu hranic EU Martin Hrabálek.

Podle ředitele azylového centra v Bělehradě Radose Djurovice plán Budapešti pouze otevře jiné cesty pro migranty, kteří se do Maďarska dostanou buď přes Rumunsko, či západní cestou přes Chorvatsko. „Ceny pašeráků se zvýší a migranti nezmizí. Prodali všechno za cestu. A řeka si vždy cestu najde,“ řekl agentuře Reuters.

Český odborník však upozorňuje, že přestože se běženci mohou do Maďarska dostat z jiného směru, spousta z nich nesměřuje přímo do této země. Maďarsko je pro ně pouze tranzitní stát při cestě dál na západ.

„Domnívám se, že je reálné, že se Maďarsko do toho pustí. Stačí se podívat na Orbána, je populista a nebojí se rázných řešení. Bude sice čelit tlaku ze zahraničí, ale vzhledem k tomu, jaký přístup k migrantů mají země střední Evropy, tak toto se na domácí politické scéně bude prodávat poměrně dobře,“ myslí si Hrabálek. Současný maďarský návrh podle něj ukazuje, že migrační krize graduje.

Srbsko se obává maďarského plotu i běženců z Makedonie

Pokud Maďarsko oplotí své hranice se Srbskem, experti varují, že bývalá jugoslávská země si s přílivem uprchlíků neporadí. „Srbsko na to nemá kapacitu,“ tvrdí Djurovic.

Uprchlická krize

Do Srbska se navíc snáze dostanou uprchlíci z Makedonie, protože tamní zákonodárci umožnili běžencům během 72 hodin legálně překročit zemi (řada migrantů Makedonii překonává na kolech -více čtěte zde). „Vytvoří to pro Srbsko velkou humanitární výzvu,“ varuje Djurovic.

Kontroverzní návrh Maďarska vzbudil vzpomínky na rozdělenou Evropu za studené války. „Teprve nedávno jsme zdi v Evropě strhli, neměli bychom je znovu budovat,“ řekla mluvčí Evropské komise Natasha Bertaudová.

„Místo budování zdí, které nás mají zastavit, by se měli pokusit zastavit válku v Sýrii. Pokud by tam nebyla válka, žádní Syřani by neutíkali,“ řekl agentuře Reuters Tarík al-Baba, třicetiletý syrský utečenec, který je nyní v makedonském městě Demir Kapija.

Ale i v současné době takové ploty a zdi existují. Například na hranicích mezi Řeckem a Tureckem.

Maďarsko postaví plo na hranici se Srbskem:

17. června 2015

Maďarsko postaví na hranicích Srbska čtyřmetrový plot


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video