Faith Connors - Mirror's Edge

Faith Connors - Mirror's Edge | foto: EA

Rok poté: největší zklamání z loňského herního svátku

  • 3
Loni jsme řekli, že jsou to největší herní zklamání herního veletrhu E3. Spletli jsme se, nebo se naše obavy potvrdily? Podívejme se na kritizované věci s odstupem roku.

Kritický článek, z nějž vycházíme, naleznete zde.

1. místo – málo zajímavých her

Co nám vadilo: Byla to E3 rok po bombastickém odhalení nových konzolí. Zklamalo nás, že tvůrci předvedli jen málo nových zajímavých her. „Letos nic, na co bych koukal s otevřenou pusou,“ napsal jsem tehdy. „ Výhled na další roky působí jako období sucha,“ přisadil si Andrej. Více než špičkové AAA hry tak zaujala dílka nezávislých tvůrců.

Rok poté: Hlad po nových hrách se tvůrci snaží uspokojovat různými definitivními a HD edicemi. Microsoft i Sony i nadále kladou důraz na nezávislou scénu. A letošní E3? Opět stará jména, tentokrát však mnohem těžšího kalibru. Fallout, XCOM, DOOM, to vše jsou značky, které hráči milují. A na E3 budou k vidění v akci jejich pokračování. Do E3 2015 tak vkládám mnohem větší naděje.

DOOM

XCOM 2

Fallout 4

2. místo - Mirror’s Edge 2

Co nám vadilo: Útěk po střechách totalitního města patří i po roce k netrpělivě vyhlíženým hrám. Když vydavatel Electronic Arts lákal na svoji tiskovou konferenci na E3 2014, použil právě motiv z nového Mirror’s Edge. Jenže pak došlo na lámání chleba a tvůrci vlastně neukázali vůbec nic. Prezentace naznačila, že hra je teprve v rané fázi vývoje.

Mirror's Edge Catalyst

Rok poté: Electronic Arts se chtělo tak moc pochlubit, že vzniká nová Mirror’s Edge hra, jenže nemělo co ukázat. Vydavatelský dům tak zbytečně vzbudil přehnaná očekávání. Ostatně rok poté nejsme moudřejší. Hra totiž znovu ožila až těsně před E3 – nejmenuje se přitom Mirror’s Edge 2, ale nese podtitul Catalyst. Vývojáři přímo říkají, že to není pokračování, protože byť respektují původní vizi, chtějí do hry zakomponovat mnoho nových prvků. Děsíme se i těšíme zároveň.

3. místo - The Evil Within a Tom Clancy’s The Division

Evil Within

Co nám vadilo: Andreje příliš nezaujal horor The Evil Within s podivnou grafikou, kterému měla chybět děsivá atmosféra, zatímco mě zklamala nepříliš zdařile zahraná prezentace post-apokalyptické akce Tom Clancy’s The Division. Sledovat rádoby bezprostřední reakce, které jedou podle předem napsaného scénáře, to mě zkrátka nebavilo. Na hru jsem zvědav i nadále, očekávání však postupně opadlo.

The Division

Rok poté: The Evil Within nedopadl špatně, v recenzi nakonec píšeme, že je to hra, která se vrací ke kořenům hororu, v nichž se počítá každý náboj.

S Tom Clancy’s The Division je to složitější. Hra totiž byla znovu odložena, tentokrát na rok 2016. Podle neoficiální zpráv nebyly reakce na alfa verzi pozitivní, vývojáři proto některé prvky a části hry přepracovávají. Nebo si Ubisoft zkrátka jen ukousl velké sousto – odklady u rozsáhlých on-line her bývají běžné.

9. prosince 2013

4. místo – Driveclub a Hitman: Sniper

Driveclub

Co nám vadilo: Andreje příliš nenadchly závody Driveclub. „Je to zcela standardní arkádový typ závodního titulu, o kterém se píše těžko. Ničím neurazí, ale zároveň ani nijak nenadchne. Jsou to zkrátka klasické závody na klasických tratích,“. Ve mně zase nezanechala příliš dobrý dojem mobilní hra Hitman: Sniper, v níž hráč likviduje různé cíle odstřelovací puškou. S free 2 play obchodním modelem a známým jménem to působilo jako klasické dojení značky.

Rok poté: Driveclub sbírá značně rozdílné známky. V redakci se přikláníme spíše k těm špatným, protože původní obavy se potvrdily. Je to sice hra s nádhernou grafikou, ale vlastní závodění je bez šťávy, k uzoufání nudné. Od týpků, kteří jsou podepsání pod bláznivým Motorstormem jsme čekali zkrátka víc.

Hitman: Sniper

Ani Hitman: Sniper, který vyšel až začátkem června, mě nepřesvědčil. Vývojáři sice hru předělali na placenou, což sice chválím, je to neobvyklý, ale správný krok, jenže za investované peníze nabízejí nablýskané nic. Ve hře jsou navíc patrné pozůstatky prvků, které jsou spjaté s free 2 play, konkrétně třeba ruleta po misi, jež vám přiřadí potřebný předmět nebo peníze. Navíc i jako prémiová aplikace obsahuje mikroplatby, na což jsem čím dál více alergický.

5. místo - The Order: 1886

The Order: 1886

Co nám vadilo: „Když jsem viděl první videa z The Order: 1886, exkluzivity pro PlayStation 4, zamiloval jsem se do zpracování alternativního viktoriánského Londýna čtyřicet let po průmyslové revoluci. Vlastně do celé té myšlenky. Nové ukázky však mé očekávání zchladily. Namísto nápadité hry vidím tunel, předem připravené události, neherní animaci a tzv. Quick Time Events (ve vybraných situacích musíte ve vhodný okamžik pohotově mačkat požadovaná tlačítka) – a tak pořád dokola,“ napsal jsem tehdy.

Rok poté: V podstatě všechny naše obavy se bohužel potvrdily. Jako interaktivní film s přitažlivým námětem a skvělou výpravou hra obstojí. Pokud však čekáte víc, poohlédněte se jinde. V recenzi na Bonuswebu získala 67 procent, průměr na agregátoru hodnocení Metacritics je 63 procent (čtenáři pak 67).

19. února 2015


Technika

Studia

Očekávané

Elektromobilita

Termíny

Biatlon 23/24

Nepřehlédněte