Fotografie ženy v červených šatech, kterou během protestů v Turecku zachytil fotograf Osman Orsal, se okamžitě stala symbolem všech demonstrantů. (4. června 2013) | foto: Reuters

Za útok na ženu v červených šatech bude turecký policista sázet stromy

  • 19
Před dvěma lety zaútočil při protestech v Istanbulu pepřovým sprejem na neozbrojenou mladou ženu v červených šatech. Nyní musí turecký policista za trest zasadit šest set stromů a půl roku o ně pečovat. Fotografie z protestů proti kácení parku Gezi tehdy obletěla svět a stala se jejich symbolem.

Rozsudek vynesl soud v Istanbulu, který však podle tureckého listu Hurriyet muže zprostil původního trestu dvaceti měsíců ve vězení za použití nepřiměřeného násilí a překročení kompetencí. Za mříže půjde jen v případě, že čin v příštích pěti letech zopakuje.

Místo žaláře musí nyní policista Fatih Zengin podle serveru RT zasadit šest set stromů a nést za ně odpovědnost po dalších šest měsíců. Co se stane, jestliže stromy nevyrostou, turecká média neuvádějí.

Turecký protest přitom před dvěma lety právě kvůli stromům začal. Park Gezi měl ustoupit výstavbě nového obchodního centra a kasáren. Mladé Turky naštvalo, že tehdejší premiér Recep Tayyip Ergodan rozhodl sám, aniž by lidé mohli vyjádřit svůj názor. Obrana malého parku před chrámem konzumu se tak změnila v odpor proti turecké vládě.

Do ulic 28. května 2013 vyšla i akademička z istanbulské univerzity Ceyda Sungurová, kterou Zengin zalil sprchou pepřového spreje, sám s plynovou maskou na obličeji. Okamžik střetu ozbrojence a poklidně protestující mladé ženy v červených šatech zachytil fotograf Osman Orsal a snímek se stal symbolem násilí proti tureckým demonstrantům (více zde).

Připomeňte si, jak předloňské střety demonstrantů s policií vypadaly:

5. června 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video