Jak se staví sen: miniaturní koupelna pro stále zamilovaný pár

  • 28
V malé koupelně se občas špatně dostává do vany i mladému zdravému jedinci. Pro člověka po mozkové mrtvici je to bez pomoci druhého nemožné. Nahradit vanu sprchovým koutem v miniaturním prostoru však není vůbec jednoduché, a to i pro architekta.

Manželství Josefa a Zdeňky ustálo za třicet let téměř všechno: nepřízeň okolí kvůli velkému věkovému rozdílu (téměř 17 let), ale i těžkou mozkovou mrtvici s následnou embolií, která postihla nadšeného sportovce před dvaceti lety.

Z počátku Josefa musela manželka a dcera dokonce i krmit a umývat. Díky rehabilitacím i cvičení a hlavně své silné vůli se dokázat opět postavit na nohy, i když s obtížemi. Opět mluví, byť mívá problémy. Pravá ruka ale nefunguje, pravá noha také není v pořádku. Bez pomoci manželky se tak Josef nedostane do vany ani se sám neumyje. Dcera tvrdí, že jen díky své velké vzájemné lásce rodiče všechny trampoty zvládli.

Původní koupelna s vanou

Zdeňka se o svého sedmdesátiletého manžela vzorně stará, on jí oplácí vděkem a láskou. A také tím, že se neustále snaží cvičit, snaží se zvládnout i některé práce, ale s jednou rukou to rozhodně nemá jednoduché.

Na rekonstrukci koupelny z důchodu a platu poštovní doručovatelky manželé nenašetří, a tak se na radu dcery přihlásili do televizního pořadu Jak se staví sen. Designérka Martina Pištěláková a architekt Lukáš Lipert se tak pokusí splnit jejich přání (Prima v sobotu 13. června v 17:35).

Koupelna jako dlaň

Situaci manželům neusnadňuje ani dispozice jejich koupelny. Bytový dům se stavěl před desítkami let svépomocí a jak v té době bylo zvykem, šetřilo se na všem, ale hlavně na prostoru předsíně a koupelny. Vše je tak zoufale úzké a malé, takže tu mají problém se pohodlně otočit i zdraví lidé, natož člověk s postižením.

Autoři proměny se proto rozhodli vybourat vanu i příčku mezi toaletou a koupelnou, aby získali více místa. 

„Nebyla to proměna, to byla pomoc. Byli jsme s Martinou hrozně rádi, že jsme změnou koupelny nevylepšili jen estetiku místnosti, ale že jsme hlavně Josefovi snad vrátili trochu důstojnosti při osobní hygieně. Původní koupelna byla opravdu stísněná a nešikovně dispozičně řešená,“ konstatuje Lukáš Lipert.

Rekonstrukce byla náročná i kvůli nutnosti mokrých procesů, které si vyžádaly určitý čas. Do doslova minikoupelny se nemohlo najednou vejít ani víc řemeslníků, museli čekat, až si vzájemně uvolní místo.

Protože Josef se cítí na vlhké dlažbě nebo ve vaně nejistý, zvolili designéři na podlahu koupelny, ale i ve sprchovém koutu a na jedné jeho stěně takzvaný kamenný koberec (Topstone), který je dostatečně protiskluzný.

Na podlahu i stěnu sprchového koutu byl použitý takzvaný kamenný koberec (Topstone), nechybí sklopné sedátko a madlo pro bezpečné užívání.

Všude na podlaze, a to včetně sprchového koutu, dali navíc rohože podlahového topení Ecofloor, které jsou již uzpůsobené i pro použití ve sprše.Aby se prostor opticky zvětšil, bylo instalováno na stěnu velké zrcadlo a světlé obklady v moderním formátu 20 × 60 cm (RAKO).

Chytré nápady

Z prostoru koupelny zmizela i karma, kterou nahradil bojler, který se přesunul do skříně v chodbičce pře koupelnou, tam se vešla do niky i pračka se sušičkou. K toaletě nechali designéři nainstalovat i bidetovou spršku.

Do výklenku se vešla i nová pračka a sušička Whirlpool.

„Nechtěli jsme dělat nějakou super moderní a designovou koupelnu za každou cenu. Bylo totiž jasné, vzhledem k majitelům a stylu celého bytu, že vlastně největší parádu uděláme klasickou, avšak příjemnou koupelnou,“ prozrazuje Martina Pištěláková.

Aby vše fungovalo, bylo nutné upravit také předsíň a vstup do koupelny, ten se schoval do „skříně“ vyrobené truhlářem na míru. Ten musel vyrobit i další nábytek, protože v malé koupelně se muselo bojovat s každým centimetrem.

Radost manželů byla samozřejmě velká, pro manželku Zdeňku znamená proměnu velikou úlevu a pro Josefa větší pocit sebedůvěry, že zvládne hygienu konečně sám, a to i díky sedátku a madlům ve sprše. „Je nám to jak šité na míru,“ usmívala se Zdeňka na konci proměny.

Příběh Josefa a Zdeňky by měl přimět k zamyšlení zejména ty, kteří jsou ve středním věku a jejich koupelna není právě bezbariérová. Být odkázaný na partnera není nic jednoduchého, navíc v důchodu už na rekonstrukci finance často nezbývají.

Náklady

Stavební a ostatní práce                              126 000 Kč
Podlaha                                                          18 400 Kč
Koupelnové vybavení                                     76 000 Kč
Nábytek                                                          49 000 Kč
Spotřebiče                                                      40 780 Kč
Dekorace a doplňky                                       27 838 Kč

Celkem                                                         337 838 Kč

Předsíň po proměně

Nová série 15 dílů televizního pořadu Jak se staví sen tímto dílem končí.
Pár čísel k těmto dílům:

  • celková částka vynaložená na všechny proměny: 6 419 981 Kč
  • designéři upravili 40 místností s celkovou plochou 475 m2
  • nejdražší proměna (přes 770 tisíc korun) se uskutečnila v 10. díle,  v bystřickém domku se předělávala koupelna, WC, prádelna a předsíň
  • sponzoři pořadu věnovali do proměn zboží ve výši 3 919 894 Kč, z toho nejvíce Whirpool 31 % (spotřebiče za 1,2 mil. Kč), dále QuickStep (19 %), Oresi (18 %), Koupelny Ptáček a Sapho (9 %)
  • nejčastěji se upravoval obývací pokoj, a to 10krát, pak kuchyně 9krát a předsíň 8krát.