Ministr vnitra Chovanec vysvětloval poslancům, proč není pro českou vládu přijatelné akceptovat kvóty pro přijímání uprchlíků. | foto: František Vlček, MAFRA

Potápění lodí pašeráků lidí u Libye je jednou z možností, řekl Chovanec

  • 371
Jsme připraveni pomáhat Řecku a Itálii s přívalem uprchlíků z Afriky, ale přijetí kvót pro povinné přijímání uprchlíků akceptovat nemůžeme, vysvětloval poslancům ministr vnitra Milan Chovanec. Bez jasných odpovědí na některé otázky není podle něj možné přesvědčit českou veřejnost, aby kvóty akceptovala.

„Jaký bude postoj Evropské unie k vojenskému zásahu či zda bude možné potápět opuštěné lodě pašeráků,“ zmínil ve středu Chovanec některé z klíčových otázek poslancům výboru pro bezpečnost při projednávání novely azylového zákona. „Potápění lodí u břehů Libye je jednou z možností,“ prohlásil ministr vnitra.

Za další problém označil velmi propustné maďarské hranice, které jsou částečně i vnější hranicí Evropské unie a přes které podle Chovance za rok prošlo 40 tisíc uprchlíků z Kosova. „A musíme vědět, jak se k tomu postaví Řecko, která nemá azylovou politiku,“ zdůraznil Chovanec.

Uprchlická krize

Bez odpovědi na tyto otázky by souhlas České republiky s evropskými kvótami pro rozdělování uprchlíků nebyl zodpovědný a udržitelný. Podle současných plánů Evropské komise by Česko v první fázi měla přijmout přes 1 300 uprchlíků, kteří jsou nyní v Řecku nebo Itálii.

„Každý týden se dalších 10 tisíc uprchlíků dostává do Evropy,“ řekla poslankyně za ODS Jana Černochová. Zdůraznila, že Řecko i Itálie dostávají z Bruselu peníze na ochranu vnějších hranic EU. „Jak to, že ty hranice nehlídají,“ ptala se Černochová. Musí se podle ní začít něco dít hodně rychle. Buď musí tyto země říci, že potřebují více peněz na ochranu hranic EU, nebo finance, které na to dostávají, musí vrátit.

Nepusťme je vůbec na moře, navrhl poslanec Chalupa

Originální řešení nabídl poslanec Bohuslav Chalupa za hnutí ANO. „Je třeba zabránit tomu, aby se uprchlíci dostali na moře,“ řekl kolegům při debatě o azylové politice. A jak by to chtěl udělat? „Je třeba znevěrohodnit ty mafiány před uprchlíky, že je nedopraví do Evropy,“ prohlásil Chalupa.

„Nestrkejme hlavu do písku. Ti lidé už v Evropě jsou,“ řekla komunistka Zuzka Bebarová-Rujbrová. Česká republika má podle ní zatím štěstí v tom, že čeština je dost těžký jazyk, takže pro uprchlíky není zatím země zajímavá. „Očekávám ale, že se budou schopni přizpůsobit našim pravidlům,“ uvedla poslankyně za KSČM.

Bezpečnostní výbor po této diskusi podpořil novelu zákona o azylu a o pobytu cizinců, podle níž novou podmínkou pro případné udělení víza bude doklad, který by měl potvrdit, že žadatel nezavleče do Česka infekční onemocnění. Novela také umožní odmítnout žadatele v případě, pokud se v cizině dopustil „zvlášť krutého činu, i když byl údajně spáchán s politickým cílem“.

Uprchlíci se hromadí pod Alpami:

4. června 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video