V Bavorsku začal summit velmocí, Merkelová uctila Obamu bílou klobásou

  • 161
Na jihu Bavorska začal dvoudenní summit skupiny G7. Předmětem jednání vrcholných politiků bude krize na Ukrajině, dluh Řecka, boj proti pandemiím, jako je ebola, a hrozba teroristických organizací, jako je Islámský stát či aš-Šabáb.

Jednání na zámku Elmau na jihu Bavorska se účastní představitelé sedmi nejvyspělejších ekonomik světa- prezidenti USA Barack Obama a Francie François Hollande, premiéři Japonska Šinzó Abe, Velké Británie David Cameron, Kanady Stephen Harper, Itálie Matteo Renzi a německá kancléřka Angela Merkelová.

Ta se ještě před začátkem summitu setkala v bavorském Krünu s Obamou. Merkelová i Obama zdůraznili harmonii ve vztazích svých zemí, které vyzdvihli jako jako solidní, dobré a přátelské. Merkelová po uvítání Obamy před radnicí v Krünu prohlásila, že USA jsou pro Německo „tak podstatný partner, že vzájemně úzce spolupracujeme, protože to potřebujeme v oboustranném zájmu, protože to chceme a protože sdílíme společné hodnoty“.

Obama ji podpořil prohlášením, že „tu dnes oslavujeme jedno z nejsilnějších spojenectví, jaké svět kdy poznal“.

Merkelová sice nedala najevo rozladění z kontroverzní spolupráce zpravodajských služeb obou zemí, nenechala si však ujít popíchnutí v souvislosti s aférou kolem americké Národní agentury pro bezpečnost, poznamenala agentura DPA. „I přes některé názorové neshody, které dnes máme, je Amerika ... naším přítelem, naším partnerem,“ řekla kancléřka.

Obrátila se pak k Obamovi a řekla, že je pro ni velké potěšení ukázat americkému prezidentu „kousek německé kultury, bavorské kultury“. „Je to skvělá šance. A mohu ti prozradit, že se v tomto regionu úzce propojují tradice a moderní svět. Je to krásný kousek Německa,“ řekla.

„Přijel jsem sem z vděčnosti za společnou historii,“ řekl americký prezident a poukázal na velký počet bavorských přistěhovalců v jeho rodném Chicagu. Zažertoval při tom, že si bohužel zapomněl doma své kožené kalhoty, doufá prý ale, že si je bude moci koupit na místě.

Merkelová a Obama nakonec společně po bavorsku posvačili - bílou klobásu, kterou zapili světlým pivem. Obama se odvděčil Merkelové dvěma polibky na tvář.

Na zmírnění sankcí není vhodná doba, shodují se státníci

Nynější schůzka sedmičky nejsilnějších světových ekonomik je už druhá, na níž není přítomen ruský prezident Vladimir Putin. I když ale Rusko zastoupeno není, problém vztahů s Moskvou je na summitu prioritní, napsala agentura AP. Očekává se, že vrcholná schůzka G7 přijme deklaraci o situaci na Ukrajině.

Předseda Evropské Rady Donald Tusk před zahájením summitu vyzval k zachování tvrdého postoje k Rusku, dokud Moskva nezmění svůj agresivní postoj vůči Ukrajině. Podle agentury Reuters prohlásil, že pokud jde o sankce, může se diskutovat jedině o jejich zpřísnění.

Prezident Evropské unie podle agentury AFP skupinu sedmi velkých světových ekonomik přímo vybídl k „potvrzení své jednoty“ ohledně sankcí vůči Rusku. Kromě toho Tusk také řekl, že Moskva nebude pozvána do skupiny G8, dokud se bude chovat agresivně jak vůči Ukrajině, tak vůči jiným zemím.

Tuska podpořil britský premiér David Cameron. „Musíme ujistit, že Evropa je nadále jednotná,“ zdůraznil. „Sankce mají dopad na všechny země. Británie nepřipustí, aby jí výsadní postavení ve finančních službách zabránilo přijmout silnou odpověď na agresi podporovanou Ruskem. A myslím, že by to neměly připustit ani ostatní země,“ dodal.

Hostitelka summitu kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že jakékoli zmírnění protiruských sankcí je do značné míry v rukou Moskvy. Závisí na úplném naplnění dohody o příměří, podepsané v únoru v Bělorusku. „Záleží to docela na Rusech, a také na Ukrajincích,“ poznamenala kancléřka. Očekává také, že summit G7 vyšle do Ruska jednotný signál.

Obama na summitu vyzval Camerona, aby Velká Británie zůstala v Evropské unii a dodržela závazek dvouprocentních výdajů na zbrojení podle pravidel NATO. Britská vláda v těchto dnech objem výdajů na armádu zkoumá. Padesát poslanců britského parlamentu z Cameronovy konzervativní strany také zahájilo kampaň, jejímž cílem je odchod z EU, pokud se neodhodlá k radikálním reformám.

Odpůrci G7 se vydali na průvod

K přísně střeženému zámku  Elmau se v neděli vydalo kolem 300 demonstrantů. Vyšli ráno od nádraží ve městě Garmisch-Partenkirchen, které je vzdáleno od Elmau asi deset kilometrů.

Aktivisti narazili na bezpečnostní zátarasy, u kterých hlídkovalo zhruba stovka policistů. Podle reportéra HNonline.sk dav skandoval hesla jako „Svoboda a mír, zastavte G7!“ a mávali transparenty s nápismi „Politika pro lidi, ne pro trhy“.

Vyrazit měli také odpůrci globalizace z nedalekého Mittenwaldu. Akční svaz Stop 67 Elmau počítal s dva tisíci účastníky pochodu, úřady ovšem protesty v bezprostřední blízkosti přísně střeženého zámeckého hotelu zakázaly, oznámila agentura DPA.

Více než stovka odpůrců summitu G7 z protestního stanového tábora na okraji Garmisch-Partenkirchenu se ráno kromě toho pokusila zablokovat silnici vedoucí k zámku Elmau. Velký počet policistů však zatlačil demonstranty zpátky a zabránil jim dostat se na silnici, po níž přijíždějí delegace účastníků summitu. V Oberau ležícím těsně před Garmisch-Partenkirchenem se kolem 60 aktivistů snažilo zablokovat železniční trať, policejní zásahová jednotka jim to ale překazila. Provoz na trati byl podle DPA zastaven.

Kromě už dlouho plánovaného hvězdicového protestního pochodu k zámku Elmau se má ve 12:00 konat další demonstrace v Garmisch-Partenkirchenu. V sobotu se tam odpůrci summitu G7 střetli s policií a několik lidí bylo zraněno.

Soud v Mnichově v pátek povolil na neděli minidemonstraci 50 lidí na „dohled a doslech“ od účastníků vrcholné schůzky v Elmau. V sobotu večer ji však bavorský správní soud nakonec z bezpečnostních důvodů přece jen zakázal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue