Trutnov 2008 - Martin Věchet a Pierre Brice | foto: MAFA-Ondřej Littera

Představitel Vinnetoua byl pravý rudý gentleman, vzpomíná Martin Věchet

  • 13
Kdyby se hledal největší český fanoušek Indiánů, Vinnetoua a Pierra Brice, velkou naději na vítězství by měl Martin Věchet. Zakladatel trutnovského hudebního festivalu vtiskl své akci indiánskou symboliku a představitele filmového Vinnetoua dokonce osobně dvakrát přivítal jako festivalového hosta.

Open Air Music Festival Trutnov 2013 (Pierre Brice alias Vinnetou)

„Když jsem se dnes dozvěděl, že odešel náš rudý bratr ze spřáteleného kmene, srdce se mi stáhlo a hrdlo sevřelo. Okamžitě jsem si vzpomněl na náčelníka Václava Havla a gurua undergroundu Ivana Martina Jirouse. Vybavilo se mi v rychlém filmu mnohé, co se událo, mnohé silné chvíle. Odešel další náčelník. Z kmene Apačů i náš,“ uvedl pro iDNES.cz Martin Věchet v okamžité reakci poté, co se dozvěděl, že Pierre Brice zemřel.

Vzpomínáte si na svoje první setkání s filmovým Vinnetouem?

Myslím, že to bylo tak v šesti sedmi letech. Byl to tehdy jediný symbol čestnosti a pravdomluvnosti, který se tehdy dostal do médií. A navíc dlouhovlasý huňáč! Byl to vlastně, společně s Rychlými šípy, takový základ, který mě později přivedl do disentu a k Chartě 77.

Trutnov 2008 - Pierre Brice

Ztotožnil jste si tehdy herce Pierra Brice s postavou Vinnetoua?

Zcela jednoznačně. I když jsem ho pak viděl v jiných filmech, nedalo se to oddělit. Proto jsme mu taky při jeho návštěvě v Trutnově neřekli jinak než rudý bratr ze spřáteleného kmene. A on to akceptoval.

Jak vás vůbec napadlo Brice pozvat na rockový festival v Trutnově?

Odjakživa mě přitahují věci, které jsou zdánlivě neuskutečnitelné a na první pohled šílené. Je to pro mě vždycky výzva a snažím se je uvést v život. Zpočátku jsem od různých lidí slyšel jenom, že jsem se zbláznil, a co že bude Vinnetou na festivalu dělat. A nakonec byli stejně všichni nadšeni a dojati.

Trutnov 2008 - Pierre Brice

Nejprve jste Pierru Briceovi v roce 2006 přímo z hlavního trutnovského pódia telefonovali, aby pozdravil návštěvníky, a dva roky na to přijel poprvé osobně. Pamatuji si ale, že se bál vystoupit z auta...

Když v roce 2008 Vinnetou poprvé do Trutnova přijel, byl to myslím nejen pro mě jeden z nejsilnějších zážitků spojených s festivalem. Přijel ve svém „ocelovém oři“ do zákulisí a viděl, že se octl uprostřed roztančeného „kmene spolubojovníků“. Bylo tehdy horko, já byl svlečený do půl těla, hnal jsem se radostně k němu a otevíral dveře, on se ale lekl, přibouchl je a čekal, co se bude dít. Zřejmě moc netušil, kde se vlastně ocitl. Pak pomaličku vystoupil, a když jsem ho vedl na pódium za zvuků hudby z filmu, a když slyšel ty spontánní reakce publika a viděl ten nadšený mnohatisícihlavý dav, který ho vítal, pochopil, že to myslíme vážně. Stál jsem v jeho bezporstřední blízkosti a tak vím, že v jednu chvíli se tomuhle velkému náčelníkovi zaleskly v očích slzy. Od tí chvíle byl skvělý, vitální, šarmantní, prostě rudý gentleman se vším všudy.

Open air festival v Trutnově 2013

Podruhé přijel Pierre Brice do Trutnova v roce 2013. Jaký byl tehdy?

Při druhé návštěvě už jsme viděli, že jeho mokasín není na naší červené půdě tak jistý jako před pěti lety. Předali jsme mu tehdy obrovský vyřezávaný kalumet, a nebýt vedle něj stojící jeho rudé sestry Nšo či (herečka Marie Versiniová - pozn. red.), nevím, jestli by jej odnesl. Jinak byl ale opět velice šarmantní, milý a ochotný.

Zklamal vás vůbec někdy něčím?

Zklamání v souvislosti s ním jsem prožil jen jedno, a to ne vinou jeho nýbrž českého cestovatele Miloslava Stingla. Když jsem totiž četbou jeho knih dospěl k hořkému poznání, že reálný život prérijních Indiánů byl úplně jiný, než jak ho popisoval Karel May...

Pierre Brice v roce 2005 zavítal do Česka na festival dětských filmů:

31. října 2005