Uprchlíci, Řecko, pěšky | foto: Yannis Behrakis, Reuters

Děsivé vraždy v Libyi odvádějí uprchlíky na cesty přes Turecko a Řecko

  • 96
Uprchlíci se do Evropy stále častěji dostávají cestou přes Turecko a Řecko. Plavba přes Středozemní moře je pro ně příliš nebezpečná stejně jako chaos v Libyi, odkud nejčastěji vyrážejí. Vyplývá to z nových údajů agentury na ochranu vnějších hranic Evropské unie Frontex.

Od počátku letošního roku využilo na cestě za lepším životem do Evropy takzvanou východní středomořskou trasu přes Turecko a Řecko asi 46 tisíc migrantů, uvedl Frontex. Mnohem riskantnější cestu z Libye k italským břehům a na Maltu zvolilo 43 tisíc lidí.

Uprchlická krize

Loni cestu přes Středozemní moře zvolilo více než 170 tisíc migrantů, zatímco turecko-řeckou trasou prošlo asi 50 tisíc lidí, uvedla na svém webu BBC.

Důvodů, proč migranti raději volí cestu přes Turecko a Řecko, je podle Frontexu hned několik. Jedním z nejdůležitějších faktorů je chaos, který zavládl v Libyi po pádu diktátorského režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011.

Hrozivé zprávy o zneužívání a zabíjení migrantů příslušníky nejrůznějších ozbrojených skupin, které v této severoafrické zemi bojují o moc, se už totiž dostaly i do zemí, z nichž lidé do Evropy prchají.

Další příčinou je také neúměrně větší riziko, jaké migranti podstupují při plavbě přes Středozemní moře směrem k italským ostrovům Lampedusa či Sicílie nebo na Maltu, ve srovnání s plavbou z Turecka na řecké ostrovy přes moře Egejské.

Překážkou na cestě do Libye jsou od loňského roku i víza, která požaduje Alžírsko a Egypt od uprchlíků ze Sýrie. Ti tvoří největší část migrantů na cestě do Evropy.

Svou roli přestávají podle Frontexu hrát i geografické faktory. Libyi, která představuje nejbližší tranzitní zemi, se začínají vyhýbat už i migranti ze subsaharské Afriky. Mnoho z nich se raději nejdříve letadlem přepraví do Istanbulu a pak se z tureckého pobřeží pokoušejí dostat na řecké ostrovy.

Pokud evropští lídři schválí zásah proti libyjským pašerákům, mohl by trend posilování trasy východním Středomořím ještě posílit, tvrdí výkonný ředitel Frontexu Fabrice Leggeri. Odpovědí Evropské unie na přirozeně se měnící migrační trasy může být podle Leggeriho pouze flexibilita.

31. května 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video