Ilustrační snímek | foto: AP

Hospodští v kraji se bojí, že je protikuřácký zákon připraví o hosty

  • 43
Kvůli protikuřáckému zákonu, který schválila vláda, mají mnozí provozovatelé a majitelé restaurací a hospod v Plzeňském kraji obavy z odlivu hostů. Někteří i zvažovali, že ve svém podniku zřídí soukromý klub, kde by se kouřit mohlo. Navíc prý nevědí, jak to bude se zákazem kouření na předzahrádkách.

Od ledna si zřejmě vyznavači tabáku nebudou smět zapálit v restauracích a hospodách.  Protikuřácký zákon schválila vláda. Majitelé a provozovatelé pohostinských zařízení mají obavy z odlivu hostů.

Jan Vrba má hospodu v Blížejově. Odhaduje, že kolem 60 procent jeho hostů jsou kuřáci. Sám normálně nekouří, když jde ale do hospody na karty, zapálí si rád. „Nedovedu si představit, že se u nás nebude smět kouřit,“ kroutí hlavou nad zákonem.

Je přesvědčen, že kvůli němu klesnou hospodě výrazně zisky. „Když se tu kouřit nebude, lidi nepřijdou. Nepůjdou kouřit ven. To radši zůstanou doma a skočí si pro petku,“ míní Vrba.

K tomu, že by nekuřácký podnik přilákal naopak jiné cílové skupiny, podle něj nedojde. „To je nesmysl,“ odmítá rezolutně. Netají se tím, že má obavy z budoucnosti. Přemýšlel, že by alespoň v jedné místnosti zřídil soukromý klub, spíš to ale vypadá, že to neprojde. „A když zavřu úplně, nevím, jak bych zaplatil všechny ty poplatky,“ svěřuje se Jan Vrba.

Jaroslav Kostečka, majitel plzeňského hostince U Kostečků, očekává, že od něj štamgasti budou chtít, aby ze svého podniku udělal soukromý klub. „Ale to asi nedopadne,“ zamýšlí se Kostečka a uvažuje o tom, že zřejmě bude muset vytvořit částečně krytou předzahrádku.

„Radost z toho nemám. Projeví se to určitě, i když zatím nedokážu zhodnotit do jaké míry,“ říká Jaroslav Kostečka. Odhaduje, že sedmdesát procent jeho hostů jsou kuřáci.

Podle Zdeňka Dolejšího, spolumajitele vyhlášené plzeňské restaurace Žumbera, protikuřácký zákon zasahuje do soukromí podnikatele. „Prostory jsou moje a teď mi někdo říká, co v nich mám dělat. Ale nic s tím neudělám, většina je proti kouření,“ říká Dolejší a dodává, že jsme ale jeden z mála států, kde se ještě v restauracích kouří.

V jejich podniku už nyní vycházejí nekuřákům vstříc tím, že v jedné uzavřené části restaurace se dvě hodiny během oběda kouřit nesmí.

Dolejší si myslí, že kvůli zákonu ubude lidí v hospodách. Vychází ze zkušeností kolegů z Německa, podle kterých byl začátek po zavedení zákona pro restauratéry hodně krušný. „V Německu to dělají tak, že před hospodu dají stolečky a židle, ale to já nemohu, protože chodník mi nepatří,“ podotkl Dolejší, podle kterého zatím není jasné, jestli se bude moci kouřit na zahrádkách restaurací.

Zákon se nelíbí ani nekuřáckým podnikům

Paradoxní je, že zákon se nelíbí ani nekuřáckým podnikům. „Nemáme strach, že bychom přišli o hosty, globálně si ale myslím, že to není správná cesta,“ říká Jan Levec, provozovatel nekuřácké restaurace The PUB Plzeň.

„Každý provozovatel by si měl určovat, jak to u něj bude vypadat, jaká pravidla si nastaví,“ je přesvědčen Levec. A zákazník si může svobodně vybrat, jestli chce do podniku kuřáckého nebo nekuřáckého.

Ani další nekuřácký podnik v centru Plzně se zákonem nesouhlasí. „Když jsem nekuřák a v baru se kouří, tak do něj nepůjdu a zamířím do nekuřáckého podniku,“ přirovnává zdejší číšník, sám kuřák.

Podle jeho kolegyně, rovněž kuřačky, se kuřáci vždycky budou chtít scházet někde, kde se bude smět kouřit. „A obávám se, že budou stát velké hloučky před hospodami, ve kterých budou lidé sedět jen v pauzách mezi cigaretami,“ uvedla číšnice.

Anketa iDNES.cz o zákazu kouření v restauracích (3. června 2015)

3. června 2015

,