Trenky pro štěstí, omluvenka z oslavy. I tak fanoušci bojují o výhry

  • 1
Do Německa se sjíždí desítky tisíc fotbalových fanoušků, kteří si chtějí užít sobotní finále Ligy mistrů mezi Juventusem Turín a Barcelonou. Jak italští, tak španělští příznivci udělají pro výhru svého týmu takřka cokoliv. Však jsou nejpověrčivější v Evropě.

„Rodinná oslava? Babičko, promiň, všechno nejlepší, ale já nemůžu, protože je fotbal.“

„Miláčku, kde mám své trenky pro štěstí? Bez nich nemůžeme vyhrát.“

„Šéfe, nevadí, když nepřijdu do práce? Jsem nemocný.“

Tak nějak to mohlo v posledních dnech vypadat v rodinách fanoušků Juventusu a Barcelony. Alespoň podle průzkumu ohledně chování a rituálů fotbalových příznivců, který si nechala zpracovat společnost MasterCard.

Vyplývá z něj, že Italové a Španělé jsou - co se fotbalu týče - nejpověrčivější v Evropě. A právě tyto dva národy proti sobě v sobotu nastoupí ve finále Ligy mistrů. Zápas Juventus - Barcelona začne ve 20:45.

Průzkum ukázal, že na pověry v souvislosti s fotbalem věří 70 procent italských fanoušků. Oblíbený kus oblečení musí mít při sledování zápasu svého týmu na sobě 50 procent italských fotbalových nadšenců.

Jen o něco méně procent mají v těchto statistikách Španělé. Naopak nejméně pověrčiví jsou fanoušci v Portugalsku (23 procent).

Fotbal je každodenní součástí života Evropanů. Před rodinnými záležitostmi ho někdy upřednostnilo 43 procent fanoušků. Třeba z rodinné oslavy se kvůli zápasu omluvilo 69 procent Italů, 60 procent Španělů a 50 procent Francouzů.

„Fotbal bez fanoušků by nebyl stejný. Jsou jako srdeční tep hry a jejich vášeň je neuvěřitelná. V okamžiku, kdy vyjdete z tunelu, narazíte do hlukové stěny, kterou dokážou vytvořit, a to hráčům dodává obrovskou podporu,“ komentoval výsledky průzkumu bývalý německý záložník Michael Ballack.

Jeho slova potvrzují další výsledky průzkumu. Zhruba každý třetí evropský fanoušek se v práci alespoň jednou hodil marod.

Devět z deseti španělských fotbalových nadšenců je ochotných za svým oblíbeným týmem cestovat do zahraničí. A tam utratit v průměru téměř 17 000 korun, což je nejvíc v Evropě. Průměrná částka utracená během fotbalových utkání v zahraničí činí zhruba 9 300 Kč.

Společnost MasterCard provedla průzkum v jedenácti zemích Evropy (Anglie, Francie, Itálie, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rusko, Španělsko, Švédsko a Turecko). Studie se zúčastnilo 5 017 respondentů.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko