Autorem Minecraftu a spoluzakladatalem společnosti Mojang byl Markus Persson.

Autorem Minecraftu a spoluzakladatalem společnosti Mojang byl Markus Persson.

Stal se jedním z nejbohatších lidí světa, pro zaměstnance to byla zrada

  • 94
Prodej studia vyvíjejícího hru Minecraft se neobešel bez zlé krve. Zaměstnanci prodej společnosti Mojang vnímali jako zradu, firma totiž stavěla na přátelské atmosféře a upřímnosti.

O akvizici, za kterou Microsoft loni v létě zaplatil 2,5 miliardy dolarů (zhruba 60 miliard korun), se totiž většina vývojářů v Mojangu dozvěděla teprve po jejím dokončení.

Rozhořčení byli především na spoluzakladatele studia a autora Minecraftu Markuse Perssona. Ten totiž v médiích opakovaně prohlašoval, že je Mojang nezávislým studiem a není na prodej. Jenže Microsoft za společnost nabídl částku, která Perssona katapultovala na 1 415. místo mezi nejbohatšími lidmi na světě.

Zřejmě v nejhorší pozici byl vývojář Jens Bergensten, který od konce roku 2011 vedl práce na Minecraftu. Na rozdíl od ostatních zaměstnanců se totiž o prodeji dozvěděl s předstihem, informaci však nesměl prozradit ostatním lidem z firmy. Pokud by totiž zprávy unikly na veřejnost, mohlo to plánovaný obchod ohrozit.

Bergensten předpokládá, že se o prodeji dozvěděl jen kvůli technickým náležitostem prodeje. Microsoft totiž potřeboval prozkoumat kód hry.

Firmy se tím při akvizicích standardně ujišťují, že program neobsahuje například kradené prvky. Cílem je také ověřit, že způsob naprogramování nebude nijak bránit dalšímu rozvoji aplikace.

Bergensten tak musel sedávat mezi nic netušícími kolegy. Z těch přitom často čišela dobrá nálada z práce ve společnosti, ke které měli pozitivní vztah.

Microsoft si však uvědomoval, že odchod Perssona ze společnosti může mít na zaměstnance devastující vliv. Hrozilo, že po oznámení akvizice dojde k hromadným výpovědím. Řešením proto byly štědré finanční nabídky.

Každý, kdo ve společnosti zůstal alespoň šest měsíců po jejím prodeji, měl získat dva miliony švédských korun. Tedy zhruba 5,9 milionu českých korun.

V Mojangu vznikla také hra Scrolls. Ta se však úspěchu srovnatelného s Minecraftem nedočkala.

Řada ze zaměstnanců přesto s nabídkou nebyla spokojená, nepovažovali ji totiž za dostatečný podíl z úspěchu Minecraftu. Markus Persson je přitom v rámci oslav rozličných milníků zval na výlety za peníze společnosti. V květnu 2013 například vyrazili do Monaka, kde strávili několik dnů ježděním v závodních autech, létáním v helikoptérách a večírky na luxusních jachtách.

Zaměstnanci standardně nemají nárok na peníze z prodeje společnosti. Mojang si však zakládal na přátelské kultuře, ve které si všichni měli být rovní. Pracovat pro firmu měla být radost a prestižní pozice. Šéfové společnosti tím navíc platy zaměstnanců drželi níže, a vývojáři proto akvizici vnímali jako nekorektní.

Když zástupci Microsoftu společnost navštívili poprvé, na povrch vyplula základní motivace pro akvizici. Korporaci nezajímalo nic jiného než Minecraft. Naznačoval to například fakt, že zástupce Microsoftu několikrát společnost oslovil jako Minecraft místo Mojangu. Celek zkrátka nebyl významný.

Díky některým modifikacím Minecraft může vypadat velmi působivě.

Věděl, že ho internet rozdrtí

Pro zakladatele firmy Markuse Perssona prodej představoval ještě jednu specifickou výzvu. Chápal totiž, že prodej bude vnímat jako zradu i řada lidí z hráčské komunity. Očekával pobouřené reakce a plánoval si od internetu na chvíli odpočinout.

Hra o trůny

Podívejte se na prostředí inspirované seriálem Hra o trůny, vytvořené v Minecraftu.

Prostředí inspirované seriálem Hra o trůny

Prodej však mohl pro Perssona kromě finančního zajištění znamenat ještě něco dalšího. To naznačil Daniel Rosenfield, který pro Minecraft složil hudbu. Rosenfielda informace o akvizici nejprve rozhořčila, později však pochopil dodatečnou rovinu celé situace.

Persson totiž nikdy nestál o místo v záři reflektorů. Toužil po anonymním vývoji malých her a to mu práce v Mojangu už neumožňovala. Prodej studia proto mohl znamenat návrat k původním cílům. Persson ostatně v minulosti hovořil o úvahách, že nové hry začne vytvářet pod pseudonymem. Tlak na vytvoření dalšího úspěšného titulu byl po vývoji Minecraftu zkrátka příliš velký.

Informace v tomto článku vycházejí z knihy Minecraft: The Unlikely Tale of Markus Notch Persson and the Game that Changed Everything, jejíž ukázku přetiskl časopis Wired. Kniha se totiž 16. června dočká druhého vydání, které je doplněno právě o události po prodeji Mojangu.

2. července 2014


Témata: Microsoft