Takto se radovaly obyvatelky bytů v Horoměřicích poté, co soudkyně rozhodla, že...

Takto se radovaly obyvatelky bytů v Horoměřicích poté, co soudkyně rozhodla, že nemovitosti nemusí vyklidit (8. ledna 2015). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Úleva pro klienty H-Systemu. Z bytů se nemusí odstěhovat, potvrdil soud

  • 65
Vrchní soud v Praze potvrdil lednový rozsudek, podle kterého se lidé žijící v bytech zkrachovalého H-Systemu nemusí vystěhovat. Zhruba šedesát bytů v Horoměřicích u Prahy chce správce konkurzní podstaty Josef Monsport prodat, aby uspokojil nároky věřitelů.

Podle soudkyně bylo odvolání Monsporta proti zamítnutí jeho žaloby na vystěhování nedůvodné. „Takový způsob aplikace práva by vedl k absurdním důsledkům v rozporu s účelem práva,“ uvedla soudkyně. Po rozsudku zazněl sálem potlesk. 

„Vůbec si neumím představit, co bychom dělali, kam bychom šli. Byt jsem zaplatili před 20 lety a asi 15 let v něm bydlíme,“ řekla o hrozbě vystěhování jedna z obyvatelek bytových domů Marie Stadlerová. Čtvrteční rozhodnutí Vrchního soudu v Praze je tak pro ni velkou úlevou.

Pro zhruba šedesát rodin, které v devadesátých letech uvěřily slibům H-Systemu a zaplatily peníze za byty, které se měly teprve stavět, je závěr soudu dobrou zprávou. Konečně mají černé na bílém, že byty, do kterých investovaly vlastní peníze hned dvakrát, nemusí vyklidit. 

Kromě původní ceny za byty totiž zaplatili i jejich dostavbu po krachu H-Systemu. Založili Stavební bytové družstvo Svatopluk, napumpovali do něj další peníze a z nich nedostavěné bytové domy dokončili. 

Kauza H-System

Projekt, který sliboval výstavbu levných bytů a rodinných domků, fungoval na principu pyramidové hry. Společnost vznikla v roce 1993, kdy se firma objevila na trhu a začala reklamní kampaň, která přivedla stovky zájemců k levnému bydlení. Každý zákazník zaplatil v průměru milion korun. První z nich levné bydlení skutečně získali, další již ne.

Vedení H-Systemu následně začalo převádět peníze na další firmy, které ovládalo, či s jejich pomocí splácelo dluhy. Teoreticky měli klienti své domy obdržet do dvou až tří let od podepsání smlouvy, ale na podzim roku 1997 firma zkrachovala. Za dobu své existence stihla dokončit asi jen 30 rodinných domků. Podstatná část poškozených se sdružila ve Stavebním bytovém družstvu Svatopluk a byty na své náklady dostavěla za zhruba sto milionů korun.

„Každá rodina utopila zhruba milion korun v H-Systému, další milion v dostavbě a zhruba milion ještě na vybavení,“ odhaduje investice pro každý z bytů mluvčí družstva Martin Junek.

Byty jsou ale podle současného správce konkurzní podstaty Josefa Monsporta součástí konkurzu a jako takové mají být prodány. Obyvatele chtěl vystěhovat. 

Na rozhodnutí o nevysvěhování a zamítnutí Monsportovy žaloby čekali obyvatelé dlouho. Městský soud v Praze dal v lednu 2013 v minulosti za pravdu Monsportovi, který požadoval vyklizení nemovitostí. 

Později ale odvolací soud rozhodnutí zrušil a městský soud v opakovaném řízení vyslechl bývalého správce konkurzní podstaty Karla Kudláčka. Ten potvrdil, že dostavbu bytů za vlastní peníze klientům H-Systemu schválil. 

„Pokud by zůstaly domy rozestavěné ještě jednu zimu, hrozilo jejich zřícení,“ řekl Kudláček (více zde).

Nejnovější závěr soudu ale automaticky neznamená, že se byty prodávat nebudou. Monsport již dříve avizoval, že je hodlá prodat, třeba i s jejich současnými obyvateli. „Ty domy mám zapsané v konkurzní podstatě, čili je prodám,“ uvedl v lednu 2015 (čtěte zde).

Kdyby si je v dražbě chtěli koupit jejich obyvatelé, znamenalo by to, že za byty zaplatí vlastně již potřetí. „Jsme připravení platit, ale ne za to, co jsme do bytů sami investovali,“ vysvětlil stanovisko obyvatel Richard Stadler. 

„Soudkyně  řekla, že byty by se měly z konkursu prodat na základě dohody s věřitelským výborem za rozumnou cenu, která bude brát v potaz naše vnosy. Teď nastává dobrá situace pro to, abychom se s věřitelským výborem dohodli,“ řekl Junek.

Zatím se dohoda nepodařila. Původní odhad ceny bytových domů předtím, než ho družstvo Svatopluk dokončilo, zněl podle Junka deset a půl milionu korun. „My jsme nabízeli vždy o něco víc,“ doplnil Junek. 

Zakladatel H-Systemu Petr Smetka byl za podvod potrestán 12 lety vězení. Spolu s ním byli stíhání i tři někdejší manažeři H-Systemu. V roce 2011 dostali za účast na podvodu mírné tresty. Verdikt ale po dovolání zrušil Nejvyšší soud a než padlo nové rozhodnutí, prezident Václav Klaus vyhlásil amnestii a stíhání manažerů bylo zastaveno. Proti amnestii v tomto případě podal stížnost nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, byla ale zamítnuta.

Slzy, dojetí a radost. Klienti o byty u soudu bojovali dlouho:

8. ledna 2015


Nejlepší videa na Revue