Proruští separatisté nedaleko Doněcku (26. května 2015)

Proruští separatisté nedaleko Doněcku (26. května 2015) | foto: AP

Chlapi nepláčou. Veteráni z Donbasu zahánějí traumata války vodkou

  • 476
Řada Ukrajinců i Rusů se vrací z války v Donbasu s traumaty, která jim brání začlenit se zpět do společnosti. V duchu hesla „chlapi nepláčou“ však mají potíže svěřit se psychologovi a situaci raději řeší alkoholem. Ten však agresivitu veteránů jen umocňuje.

Posttraumatická stresová porucha (PTSD) se u veteránů konfliktu na východě Ukrajiny mnohdy projeví až po několika měsících, proto je těžké odhadnout počet vojáků, kteří jí trpí. Podle Vsevoloda Stebljuka z nemocnice ve městě Irpiň nedaleko Kyjeva se s psychickým traumatem potýká 30 až 40 procent raněných. Z toho 10 procent tvoří akutní případy.

Posttraumatická stresová porucha

Projevuje se úzkostí, poruchami spánku a koncentrace, agresí či depresí.

Vzniká zpravidla v reakci na traumatickou událost, objevuje se mimo jiné u veteránů, kteří v myšlenkách znovu prožívají válečné hrůzy. Postihuje však také například oběti znásilnění, účastníky autonehod, stejně jako ty, kdo zažili povodně či požáry. K léčbě se využívá psychoterapie a farmakoterapie.

Vojáci se své těžkosti snaží řešit hlavně alkoholem. „Psychologická péče u nás není příliš rozvinutá. Když má někdo problém, zpravidla nejde za psychologem, ale zajde na návštěvu ke kamarádovi a opije se,“ řekl serveru Vice News armádní psycholog Andrij Kozinčuk.

Sám se účastní bojů a vojáci jej díky tomu berou jako někoho, kdo jim dokáže pomoci. Přesto se na něj  jen málokdy obrátí. „Říkají, že nepotřebují psychologa, protože nejsou žádní psychotici. Nerozumějí tomu, co děláme,“ popisuje Kozinčuk.

„Problémem je strach, který v sobě mají. Působí jako jed,“ říká o posttraumatické stresové poruše.

Syndrom Donbas

PTSD může působit ještě vážnější problémy u ruských dobrovolníků, kteří v Donbasu bojují po boku separatistů a ruských vojáků. K takzvanému afghánskému a čečenskému syndromu, které označují psychické potíže vojáků z nedávných tažení sovětské a ruské armády, se tak přidává nový syndrom - syndrom Donbas.

Veteráni ukrajinského konfliktu z řad dobrovolníků a žoldáků mohou podle expertů představovat pro společnost i pro sebe samé větší riziko. Narozdíl od řadových vojáků totiž neprošli žádnou psychiatrickou kontrolou, píše ruský magazín Snob

„Je nepravděpodobné, že by armáda přijala někoho duševně nemocného, ale v případě dobrovolníků je to úplně možné,“ říká Olga Buchanovská z rehabilitačního střediska v Rostově na Donu. 

Válka kromě toho může rozvinout psychické poruchy, které by se jinak vůbec nemusely projevit. Navrátilci mají potíže znovu se zařadit do společnosti a často propadají depresím a kriminalitě. 

Veteráni bijí své manželky

Agrese je jedním z častých projevů PTSD a v souvislosti s ní se na Ukrajině také množí případy domácího násilí.  Zatímco v roce 2014 organizace La Strada zachytila na 40 telefonátů od obětí domácího násilí ze strany vojáků, letos byla stejná hranice pokořena již koncem dubna, píše Newsweek. Skutečná čísla jsou zřejmě mnohem vyšší, protože oběti z různých důvodů často pomoc vůbec nevyhledají.

„Vojáci, kteří se vracejí domů, trpí stresem a úzkostí a ne vždy jsou ochotní vyhledat pomoc psychologa,“ říká Alona Zubčenková z ukrajinské pobočky La Strady. „Myslí si, že nejlepší lék je alkohol. Začne jim připadat, že jim manželky nerozumí, že nechápou, co zažili a čeho byli svědky. Toto psychické soužení se pak může přeměnit ve fyzické či sexuální zneužívání.“ 

Krize na Ukrajině

Ženy, které se na policii obrátí, se často setkají s odmítavou reakcí. „Policie má bývalé vojáky za vlastence, kteří bojují za svou zemi. Policisté nechtějí zaznamenávat případy domácího násilí, myslí si totiž, že si toho ti muži již vytrpěli dost,“ říká Zubčenková.

Vzorem je Izrael

PTSD podle expertů spouští teprve návrat do běžného života, pro jeho eliminaci je proto zásadní postoj společnosti. „Představte si, že je někdo ve válce a z manžela a pracovníka se stane zvířetem. Naučí se zabíjet a jak přežít. Když se vrátí, společnost mu říká, že to není důležité, že důležité je mít iPhone a dobrý fáro,“ vysvětluje Kozinčuk. 

„Někteří lidé chtějí, aby za sebou veteráni válku nechali, ale to je nemožné. My chceme, aby se s ní naučili žít,“ dodává. Vzorem je pro něj Izrael, kde PTSD trpí jen 3 až 7 procent vojáků. Židovský stát také už Kyjevu už nabídl pomoc - izraelští psychologové a psychiatři pořádají na Ukrajině pro své kolegy semináře, jak vojákům navrátivším se z Donbasu nejlépe pomoci. Podobný kurz pro ukrajinské psychology nedávno uspořádali hasiči ve spolupráci s Charitou ČR.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue