Běženci se snaží naskočit do kamionu u francouzského Calais.

Běženci se snaží naskočit do kamionu u francouzského Calais. | foto: Profimedia.cz

Uprchlíci vlezou všude, líčí český řidič kamionu situaci v Calais

  • 724
Martin Matoušek jezdí s kamionem už 17 let. Poprvé se ale setkal se situací, kdy se ho s kolegou migranti v Calais snažili i fyzicky napadnout. „Jsem stokilový chlap, za ta léta za volantem mě jen tak něco nerozhodí, ale z tohoto jsem neměl dobrý pocit,“ říká osmatřicetiletý řidič.

Calais řeší problém s běženci, kteří se přes kanál La Manche snaží dostat do Británie. Zhoršení situace pociťují i šoféři kamionů čekající na nalodění. V ohrožení se minulý týden octli dva čeští řidiči jezdící pro firmu Zdemar Transport.

Čeští řidiči podle jejich sdružení Česmad už několik let nocují jen na hlídaných parkovištích, kontrolují návěsy a v blízkosti přístavu se snaží vůbec nezastavovat. „Všechna tato opatření se v posledních dnech stávají nedostatečná a s rostoucím množstvím a agresivitou běženců jde již doslova o život,“ uvedlo sdružení v úterním prohlášení. 

S jedním z napadených řidičů iDNES.cz hovořil.

Můžete celou událost popsat?
Bylo to ve středu 28. května. Sjeli jsme z koridoru na přivaděč přístavu v Calais, který měří asi sedm kilometrů. Na něm popojížděla kolona, občas se stává, že kontroly nestíhají a pak se to ucpe.

A kde byli migranti?
Na celém tom úseku se pohybovaly skupiny tak po dvaceti, třiceti. Lidé neorganizovaně běhali mezi auty a snažili se nějakým způsobem dostat dovnitř nebo na auto. Kamkoli, aby se schovali a projeli do Anglie.

Zabezpečit kamion a zůstávat uvnitř

Karel Klouda, člen představenstva společnosti Zdemar Transport, se o incidentu dozvěděl prakticky okamžitě. „Řidiči volali poměrně vyděšení. My nemáme žádné třasořitky. Jezdíme i třeba na Ukrajinu, ale nikdy jsem nezažil, že by měli z něčeho strach, až nyní.“

Jedinou možností, jak se chránit, je podle něj neopouštět vozidlo. „Snažit se dojet do prostoru terminálu, kde je situace stále o dost klidnější, a přítomnost běženců řešit s tamním personálem. Také je důležité co možná nejlepší zabezpečení techniky - zámky na vrata návěsů a paletové boxy, zajištění kabiny uzamčením,“ uvedl.

Jak Klouda, tak Matoušek se shodují, že problémy se objevují i jinde, ale v Calais je situace jednoznačně nejhorší. V úterý na ni reagovala i francouzská policie, když vyklidila stanové městečko uprchlíků. (více zde)

Jaká místa si na kamionech vybírají?
Je jim úplně jedno, kam se na to auto dostanou. Je obrovské riziko, že někde vypadnou a skončí pod koly, ale asi jim to za to stojí.

Vás osobně napadli?
Jsou agresivní. Kolegovi, který jel asi o tři auta přede mnou, jsem do vysílačky hlásil, že si jeden z migrantů sebral ze země tyč. Když jsme pak později kontrolovali auta, tak zjistil, že má propíchnutý návěs. Podle mě po něm ten člověk hodil tyč jako oštěp.

A vám se nic nepřihodilo?
Přede mnou jelo auto, plachtový návěs. Do něj se snažili dostat přes zadní vrata. Zajel jsem za něj co nejblíže, aby nešly otevřít, a začal jsem troubit. V tom vyběhl muž s kamenem a hodil mi ho do okna. Kdybych ho neměl zavřené, tak ho mám v obličeji.

Snaží se vás imigranti oslovit?
Zkouší. Ne, že by ťukali na okno, ale když běháte kolem auta a kontrolujete ho, tak na vás začnou mluvit anglicky, francouzsky nebo nějakou jejich řečí. Pochopíte, že se vás ptají, zda jste ochotný je převézt. Samozřejmě že ne. To nemá smysl, už jen proto, jak strašlivě vysoké jsou pokuty.

Dá se proti tomu něco dělat?
Nedá. Člověk se je snaží odhánět a chránit svěřený náklad a auto. Nelze to však fyzickou silou. Neviděl jsem, že by nějaký řidič na někoho útočil. Prostě jen odhánět a kontrolovat, jestli někam nezalezli.

Co policie?
Francouzská policie zřejmě nemá moc možnosti, jak situaci řešit. Jsou tam, snaží se, ale maximálně je stáhnou z auta, odvedou za svodidla a pak je pustí. Migrantů je tam stále více.

Jak moc se situace v Calais za poslední roky změnila?
Přes Calais jezdím pět let. Ještě před dvěma lety jsem je občas někde zahlédl, jak sedí v křoví a vyčkávají. Nyní jsou všude, mají tam stanové městečko a procházejí se i ve městě naprosto veřejně.  

Včera policisté vyklidili tábor uprchlíků v Paříži:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video