Gambrinus založil falešný minipivovar. Pod značkou nabízel vlastní pivo

  • 517
Nejprodávanější českou značku piva Gambrinus trápí špatná reputace, kterou mu podle zástupců pivovaru někteří pivaři nezaslouženě přisuzují. Změnit jejich názor chce neobvyklou marketingovou akcí. Část produkce prodával od dubna pod fiktivní značkou Patron.

Podle zástupců pivovaru Gambrinus, který spadá pod Plzeňský Prazdroj, posuzují spotřebitelé jejich pivo dlouhodobě pouze podle etikety a ne skutečné chuti. Značka má podle nich špatnou pověst neoprávněně.

„Trápí nás, že když přijdeme za hospodským, tak se dozvíme, že pijáci naše pivo haní. Jsme si jisti, že je naprosto v pořádku,“ říká ředitel obchodu do restaurací Tomáš Mráz.

Aby svá tvrzení podložil, rozhodl se pivovar pro neobvyklou a podle vlastních vyjádření kontroverzní marketingovou akci. V Čepicích na Klatovsku založil fiktivní minipivovar Patron, který však nikdy žádné pivo nevařil. Pod touto značkou nabízeli hostinští na několika místech v Česku nepasterizované desítky a nefiltrovaný ležák Gambrinus.

Z celého projektu pak vznik tříminutový spot, ve kterém lidé vychvalují Patron a pak jsou překvapeni, že je to Gambrinus. Podle Marka Dvořáka, který má celý projekt na starost, to nejsou herci. „Dlouhou dobu jsme věnovali i právním záležitostem, abychom si byli jistí, že neklameme spotřebitele,“ dodal Dvořák. Kampaň podle ČTK stála téměř 10 milionů korun.

České pivovary dlouhodobě trápí pokles spotřeby čepovaného, tedy dražšího piva. Minipivovary (s výstavem do 10 tisíc hektolitrů za rok) naopak zažívají boom. Pro velké pivovary však vážné ohrožení neznamenají. S 0,25 miliony hektolitry roční produkce se na celkovém výstavu 19,65 milionů hektolitrů podílejí jen nepatrně.