Československá stokoruna z roku 1961 | foto: archiv iDNES.cz

Československá budovatelská stokoruna patří podle Brita mezi nejhezčí

  • 127
Nazelenalou československou stokorunovou bankovku s budovatelskými motivy z roku 1961 označil britský expert za jedno z šesti vizuálně nejlepších papírových platidel na světě.

Odborník na moderní měnu v Britském muzeu Thomas Hockenhull zařadil bankovku, na které je vyobrazen slévač a rolnice, podle webu britského deníku The Times ve svém žebříčku na čtvrté místo.

Nejlepší bankovkou z hlediska výtvarného provedení je podle Hockenhulla ekvádorská bankovka v hodnotě tisíc sucrů z roku 1944 před anglickou bankovkou v hodnotě pěti liber z roku 1887 a německou inflační bankovkou v hodnotě pět milionů marek z roku 1923.

Britský odborník zveřejnil svůj žebříček krátce poté, co britská centrální banka vyzvala veřejnost, aby se zapojila do výběru umělce, který dá podobu připravované nové bankovce v hodnotě 20 liber.

První papírové peníze na světě vznikly v Číně a evropské bankovky se začaly vydávat v 17. století. Podle listu The Times se nejedná jen o hezké obrázky, ale také o nositele vzkazů a myšlenek. Například výjevy na papírových penězích států někdejšího sovětského bloku nezřídka podporovaly jejich komunistické ideály.

To je podle Hockenhulla i případ jím oceňované československé stokoruny. Její zpodobnění totiž podle něj odráží atmosféru sociálního napětí po kolektivizaci v zemědělství. Ideologové chtěli i skrze bankovku vzbudit dojem štědrosti a tím i správnosti kolektivizace. „Proto má silná rolnice řádně bohatou otep obilí a oba proletáři hledí vstříc světlým zítřkům sovětských ideálů,“ popisuje kurátor britského muzea.

15. listopadu 2014

,