Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa | foto: Nejvyšší správní soud

Soud má verdikt odůvodnit veřejně, diví se Baxa tajnostem v kauze Nagyová

  • 86
Předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu překvapilo, že soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová v pátek vůbec neodůvodnila verdikt v kauze Jany Nečasové, dříve Nagyové. Zvláštní důvod pro takový postup nevidí. Rozsudky se vyhlašují veřejně, což je ústavní princip, který nemá žádnou výjimku.

„Rozsudky se vyhlašují veřejně jménem republiky, to je ústavní pravidlo, ústavní princip, který nemá žádnou výjimku. A jistě i v případech, kdy se probírají například utajované skutečnosti, kdy je veřejnost vyloučena na celý proces nebo jeho část, i tam platí, že rozsudek musí být vyhlášen veřejně, protože je velmi důležité vědět nejenom, jak soud rozhodl, ale zejména proč tak rozhodl. A to platí i v tomto případě,“ řekl Baxa v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Postup soudkyně Králové by však jako protiústavní neoznačil. „To je silné slovo protiústavní. Rozsudek má být vyhlášen, má být vyhlášeno odůvodnění, stranám má být dáno poučení o opravných prostředcích, to všechno zákon jasně říká. Liší se v praxi jenom ta míra podrobností, protože každý rozsudek musí být také písemně vyhotoven, takže někdy ten soudce se omezí na nějaký stručnější komentář, někdy má to odůvodnění už připravené... Ale asi nemůžeme říci, že tady šlo o protiústavní postup,“ doplnil předseda Nejvyššího správního soudu.

Odůvodnění lze prý v takových případech patřičně upravit. „Je potom otázka formulace odůvodnění, jeho podrobnosti, aby nedošlo k úniku utajovaných informací, ale nemůžeme říci, že rozsudek nemá být odůvodněn jenom proto, že jsou probírány nějaké utajované informace,“ tvrdí. „Důležité je vědět nejen jak, ale i proč soud rozhodl, a to z hlediska přesvědčivosti,“ vysvětlil dále Baxa.

Odůvodnění dostane tolik lidí, že se jistě někde objeví

Strany soudního řízení nyní čekají na písemné vyhotovení rozsudku s jeho odůvodněním. I kdyby bylo neveřejné, Baxa se však přesto domnívá, že veřejnost se s rozsudkem i odůvodněním seznámí. „Dovolím si spekulovat, že odůvodnění se někde objeví. Dostane ho do ruky tolik lidí, že si ho možná nenechají pro sebe,“ řekl v pořadu ČT.

To, že soudkyně Králová rozsudek neodůvodnila, a to ani pro žalobce a advokáty, kritizuje zejména státní zástupce Rostislav Bajgar. Dosud kvůli tomu neví, jak soud hodnotil důkazy předložené obžalobou. 

Na odůvodnění rozsudku si chce počkat také olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Podle něj žalobce předložil dostatek silných důkazů (čtěte zde). Právě on je terčem kritiky tehdejších vládních politiků. Vyšetřování a zásah na Úřadu vlády totiž vedl k pádu vlády Petra Nečase. Po vyvození zodpovědnosti pro státní zastupitelství volá například současný šéf ODS Petr Fiala (více zde).  

Obvodní soud pro Prahu 1 v pátek zprostil Nečasovou viny ze zneužití vojenské tajné služby ke sledování manželky tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS). Osvobodil i ostatní obžalované - bývalé šéfy Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Verdikt není pravomocný. Státní zástupce se na místě odvolal. 

Samotný zprošťující verdikt nechtěl Baxa komentovat, připomněl, že kauza ještě nekončí. „Na silné komentáře je ještě trochu času,“ uvedl.

Soud Nečasovou osvobodil v pátek:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video