Google ukázal vodivé nitě. První je využije Levi Strauss

  • 9
Chytré či inteligentní oblečení je tu s námi už řadu let. Google si ale myslí, že právě jemu se podaří prosadit se s ním na trhu. Vznikl tak projekt Jacquard. První výrobky na něm založené přinese firma Levi Strauss & Co.

V rámci tento týden probíhající vývojářské konference Google I/O byl představen i nový projekt Jacquard, pojmenovaný po vynálezci programovatelného tkalcovského stavu z 19. století. 

Oblečení od Googlu bude mít speciální vlákna (vodivou přízi) vetkaná do látky, která budou reagovat na dotyk nebo gesto. Firma slibuje propojení s miniaturní elektroniku, kterou budou moci výrobci schovat například do knoflíku nebo švů oblečení.

Projekt Jacquard

„Vyvinuli jsme inovativní techniky, jak připojit vodivou přízi ke konektorům a malým integrovaným okruhům, ne větších než je knoflík na bundě. Tato miniaturizovaná elektronika zachytí dotykové interakce. Různé gesta pak lze odvodit pomocí automatizovaného učení,“ uvádí se na stránkách projektu.

Tedy nic, co by tu již nebylo, jen s tím rozdílem, že nyní to má být řešení dostupné všem. To by mohlo znamenat výrazný nárůst takto upraveného oblečení na trhu. I proto, že je jednoduché je zabudovat do výrobního procesu. Vedle špulek s klasickými nitěmi, bude prostě špulka s vodivou nití. Prvním oficiálním partnerem tohoto projektu se stala firma Levi Strauss & Co.

„Jacquard představuje rozhraní, které je součástí oblečení, jež nosíme. To bude mít vliv na způsob, jakým používáme služby, výrobky, aplikace,“ říká kreativní technolog Googlu Joao Wilbert.  

Ředitel společnosti Applycon Milan Baxa ukazuje "inteligentní bundu" s klávesnicí na rukávu

V praxi to bude vypadat tak, že se dotknete třeba rukávu bundy a začne se vám přehrávat hudba. Posunete prstem na aktivní zóně oblečení nahoru a zvuk se zesílí. Počítá se určitě i s inteligentním oblečením, které bude schopno detekovat fyzický stav a pohyby majitele, aby mohlo včas přijít s varováním třeba o zhoršujícím se zdravotním stavu.

Ostatně podobný princip jsme již viděli v roce 2007 u plzeňské firmy Applycon. Ta vyvinula obleky umožňující poslech hudby, telefonování, ovládání kamery nebo bundy se solárními články, světelnými zdroji, GPS anténou a senzory, které reagují na venkovní podněty včetně zaměření laserových zbraní,

Triko Philips s optickými vlákny

„Nositelnou elektroniku neboli inteligentní textilie tady nikdo nedělá, i dnes je to ve světě výjimečné,“ řekl tehdy ředitel společnosti Applycon Milan Baxa. Applycon začal na přelomu let 2005/2006 spolupracovat s firmou Interactive Wear z Mnichova a vyrobil i snowboardové oblečení pro firmu O´Neill.

V roce 2006 se zase svým chytrým tričkem pochlubila na veletrhu IFA společnost Philips. Využila při tom optická vlákna.

Prát i ždímat

Stejně jako u oblečení od Applyconu počítá i projekt Jacquard s jednoduchou údržbou takto vybaveného oblečení. Pokud se z něj vyndají elektronické součástky, má vodivá příze přežít praní v pračce.

Google tento projekt rozvíjí v oddělení ATAP (Advanced Technologies and Projects), které má na svědomí například miniaturní čip, jenž pomocí radarové technologie dokáže detekovat polohu prstů a rozpoznat jemné pohyby.