(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Barnevern falšoval své zprávy, rozhodl soud. Norka získala syna zpět

  • 473
Norská sociální služba Barnevern, která čelí kritice Česka i dalších zemí kvůli spornému odebírání dětí, má problém. V aktuálním soudním případu se ukázalo, že úřad zatajoval a falšoval výpovědi, aby nemusel vrátit syna mladé Norce.

Soud vynesl verdikt tento týden v případě mladé Norky, které sociálka odebrala dvě děti v roce 2012. O rok později byla její žádost o navrácení potomků odmítnuta, přestože soud uznal, že děti byly do péče sociálních služeb odebrány neoprávněně. Barnevern totiž tvrdil, že starší ze dvou dětí řeklo, že s matkou nechce žít.

Kauza Michalákových

Norská sociální služba odebrala matce Evě Michalákové děti v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání. Policie později případ odložila a žádné obvinění nepadlo. Norský soud však rozhodnutí sociální služby potvrdil. Dnes desetiletý Denis a šestiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Matka je chce získat zpět, ale zatím s odvoláními neuspěla. Barnevern chce Michalákové odebrat rodičovská práva k oběma jejím synům a mladšího hocha dát k adopci pěstounům (vše o případu čtěte zde).

Soud v distriktu Nord-Troms tehdy rozhodl, že je v nejlepším zájmu dětí, aby zůstaly u pěstounů, přestože ostře kritizoval jednání Barnevernu v celém případu.

V novém procesu, který skončil tento týden, však soud mimo jiné zjistil, že chlapec má nadále velmi silný vztah k matce, ačkoliv je od ní už tři roky odloučen. „Ty děti prostě neměly být matce odebrány a sociální služba falšovala své zprávy, když tvrdila, že chlapec o matku nestojí,“ řekl advokát matky norskému listu Dagbladet. „Ve skutečnosti to bylo tak, že chlapec nikdy nepřestal chtít k matce zpátky.“

Tentokrát soud rozhodl, že se chlapec má vrátit domů. Druhé dítě však zůstane u pěstounů. V okamžiku, kdy zakročil Barnevern, bylo totiž jen několik měsíců staré a žádné silné pouto k matce si tak nevytvořilo.

Matka, kterou Dagbladet na její žádost nejmenoval, listu řekla, že doufá, že případ dodá odvahu dalším, aby prosadili změnu v jednání Barnevernu. „Cítím se, jako kdyby mi vrátili život. Kdykoli se na synka podívám, přijde mi to jako zázrak. Doufám, že to inspiruje ty, kteří jsou v podobné situaci, aby se nevzdávali,“ citoval ženu deník.

Psycholog Guro Sonderland, který byl vyzván, aby podal zprávu o stavu chlapce, před soudem podle serveru Thelocal.no prohlásil, že chlapec má psychické potíže. Podle něj však pramení spíš z traumatizujícího odebrání matce než z její předchozí špatné péče.

Evropa bude v sobotu protestovat

V sobotu se v Praze a Brně, ale i v Litvě, Velké Británii, Polsku, Švédsku, Turecku nebo na Slovensku budou konat akce na podporu rodin, kterým norská sociální služba odebrala děti. Protest má proběhnout i v samotném Norsku.

Výhrady proti Barnevernu přitom nemají jen zúčastněné rodiny a jejich podporovatelé, ale i oficiální instituce. Naposledy to byla Rada Evropy, která ostře kritizovala extrémně časté používání náhradní péče u tamní malé několikatisícové romské komunity.

Podle Rady Evropy je 120 romských dětí z Osla mezi šesti a patnácti lety buď už v pěstounské péči, nebo jim odebrání a umístění k pěstounům hrozí. Je to podle odhadů zhruba polovina romských dětí, které v Oslu žijí.

Připomeňte si kauzu odebrání chlapců Michalákových norskými úřady:

10. února 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue