Autor knižní předlohy amerického filmu Dítě číslo 44 Tom Rob Smith vystoupil na...

Autor knižní předlohy amerického filmu Dítě číslo 44 Tom Rob Smith vystoupil na tiskové konferenci v Praze po novinářské projekci snímku (25. května 2015). | foto: ČTK

Protistalinský film v Rusku? Teď těžko, říká autor knihy Dítě číslo 44

  • 6
Jeho krimi ze stalinského Ruska Dítě číslo 44 je ve světě bestsellerem. Rusko však stejnojmenný film, který je v našich kinech, zakázalo promítat. „Tam teď nemůže vzniknout protistalinský film,“ říká pro iDNES.cz Tom Rob Smith.

„Kniha vyšla v Rusku před pěti lety. Nikdo ji nezakázal, nebyla kolem ní žádná kontroverze. Měla úspěch. Proto mě zákaz filmu překvapil. Ale film má větší kulturní dopad než kniha,“ míní Tom Rob Smith, jenž přijel do Prahy na českou premiéru snímku Dítě číslo 44.

Detektivka ze stalinského Ruska u nás utrácela, diváka ale šidí

Přečtěte si recenzi snímku Dítě číslo 44

Z filmu Dítě číslo 44

Proč se mladý Brit pustí do detektivky ze stalinské doby?
Pracoval jsem kdysi na filmovém scénáři o skutečných zločinech. Případ sovětského vraha Andreje Čikatila mě zaujal kvůli silnému pocitu nespravedlnosti. Policie tehdy raději zatýkala ty, kteří se jí nelíbili. Byla to společnost, kde nezáleželo na tom, jestli je člověk nebezpečný, ale zda stojí na správné straně politického spektra. To jsem se snažil více probádat. Zároveň jsem neměl v úmyslu popisovat skutečné vyšetřování, to už udělali jiní. Chtěl jsem fikci. Vrátil jsem se do stalinské doby, protože v ní lze postavit do kontrastu vraha se státem, jenž byl též vrahem vlastních lidí.

Možná budu nefér, kniha je fikce, ale přece: každého asi napadne, nakolik může být popis Stalinova Sovětského svazu autentický vzhledem k tomu, že jste se narodil léta po jeho smrti, daleko od Ruska.
Je naprosto fér se na to ptát. Jen proto, že je to fikce, neznamená, že musí být odstřižena od reality. Kniha stojí na reálném případu, jenž se odehrává v reálné době. Snažil jsem se o co největší přesvědčivost.

Z čeho jste při popisu života té doby vycházel? Na konci knihy píšete, že jste četl třeba Solženicyna, Applebaumovou...
Můžeme se bavit o průzkumu, seznamu knih. Ale nakonec to je irelevantní. Relevantní je, zda vám kniha připadá přesvědčivá, či ne. To nemůžu říci já, to si musí rozhodnout čtenář. Udělal jsem maximum. A navíc, každé psaní odráží, jak člověk sám vidí svět. I když budu psát o moderním Londýně, kde žiju většinu života. Jako spisovatel si musím představovat věci mimo svůj život. Pokud člověk popisuje něco jemu blízké, lidé pokládají otázky méně, čekají, že ten svět zná. Pravda je taková, že nezná. Musí si ho představit. Moje nová kniha Farma se odehrává v Londýně a vypráví o událostech mně blízkých. Ale to neznamená, že mi musíte věřit.

Máte zpětnou vazbu od Rusů? Myslím na knihu, ne na film.
V Londýně žije velká ruská komunita, která knihu četla jako první. V tamních ruských novinách vyšla recenze a bylo to vše velmi přátelské. Před pěti lety vyšla kniha v Rusku. Nikdo ji nezakázal, neudála se kolem ní žádná kontroverze, měla úspěch. Proto mě překvapilo, co se teď dělo kvůli filmu.

Tom Rob Smith

Narodil se v roce 1979 v Londýně, studoval Univerzitu v Cambridge. Jeho první román Dítě číslo 44 o důstojníkovi tajné služby pátrajícím po masovém vrahovi získal řadu ocenění. Kniha se inspiruje masovým vrahem Andrejem Čikatilem, jenž v letech 1978–1990 zabil přes 50 lidí. Nyní je v kinech film natočený podle románu. Smith napsal volná pokračování Utajovaný projev a Agent 6. Jeho poslední knihou je román Farma.

Autor knižní předlohy amerického filmu Dítě číslo 44 Tom Rob Smith vystoupil na...

Jak si vysvětlujete zákaz promítání filmu v Rusku? Moskva zdůvodnila, že líčí zemi jako Mordor a že film šel do kin v době 70. výročí vítězství ve druhé světové válce.
Nečekal jsem to. Myslím, že je to tím, že ho viděli jako protistalinský. V Rusku je teď snaha vyobrazovat Stalina jako silnou a impozantní postavu. Vladimir Putin říká, že rozpad Sovětského svazu byl největší geopolitickou katastrofou. Evidentně chce ztracená teritoria zpět. Myslím, že sledoval povstání během arabského jara a uvědomil si, že režim může být velmi rychle svržen. Proto využívá velmi agresivní politiku jako systém moci. A myslím, že se jim nelíbily věci kolem homosexuálů, ale ty jsou založeny na skutečném vyšetřování – myslím to, jak se policie v knize a filmu snaží z vražd usvědčit gaye. Současný režim je homofobní a Rusko je teď pro gaye jednou z nejhorších zemí na světě.

Četla jsem, že tam snad film vyjde aspoň na DVD.
Ano, s komentářem nad „nepřesnostmi“. Filmové společnosti však už přišly o spoustu peněz, protože nakoupily reklamu a pak se promítání zrušilo. Vlastně to vše vysílá vzkaz, že v Rusku nemůže vzniknout protistalinský film, protože se tam nebude promítat. To s DVD je cynické, protože film už je tam k dostání na webech.