Novinka Malá z rybárny je zahajovacím filmem letošního ročníku zlínského festivalu, k vidění bude v pátek večer. | foto: Dan Materna, MAFRA

Zlínský festival startuje, nabídne české premiéry i to nejlepší z Německa

  • 0
Ve Zlíně začíná Zlín Film Fest. MF DNES přináší tipy, co by si (nejen) dětští návštěvníci neměli nechat ujít z programu, který se rozprostře do promítacích sálů, parků, na zámek i na náměstí.

Přesně 363 snímků z celého světa a přes 450 akcí doprovodného programu nabídne letos zlínský filmový festival, který krajské město hostí od pátku až do 4. června.

Hlavní dramaturgickou linku této největší a nejstarší přehlídky svého druhu na světě, na niž loni dorazilo přes sto tisíc návštěvníků, tvoří německá kinematografie. Za pozornost toho ale stojí daleko více.

1. České filmy

Mořský král opustil se svými třemi dcerami vydrancované vody a nyní žijí v rybárně uprostřed přístavní čtvrti plné přistěhovalců. Jednoho dne se objeví pohledný, ale neurvalý mladý muž, který jednu z dcer okouzlí a změní tak její život.

To je v kostce děj animovaného snímku režiséra a výtvarníka Jana Baleje Malá z rybárny. Vznikl jako nová adaptace klasické Andersenovy pohádky Malá mořská víla.

Dramaturgie jej zvolila zahajovacím večerním filmem.

„Není primárně určen dětem a slibuje mimořádný umělecký zážitek. Festival ještě nikdy v jeho historii nezahajoval animovaný film,“ poznamenala ředitelka přehlídky Markéta Pášmová.

Očekávanou novinkou bude i slavnostní premiéra snímku Alice Nellis Sedmero krkavců, který se v kategorii hraných filmů pro děti bude ucházet o hlavní festivalovou cenu Zlatý střevíček.

Do bojů v kategorii filmů pro mládež zasáhne i česko-slovenský snímek Juraje Nvoty Jak jsme hráli čáru.

2. Německá kinematografie

Už tradičně festival přibližuje jednu z evropských kinematografií, tentokrát dramaturgie sáhla po německé. Pro diváky je připraveno 51 snímků.

„Objeví se mezi nimi tituly mezinárodně úspěšné, historicky pozoruhodné a cenné, ale i filmy nejnovější,“ řekla ředitelka.

„K perlám jistě patří animovaný film Dobrodružství prince Achmeda z roku 1926, příběh vycházející z Pohádek tisíce a jedné noci, nejstarší zachovaný animovaný film,“ připomněla Pášmová.

Cenné jsou rovněž filmové adaptace slavného autora dětských knih Ericha Kästnera, například Emil a detektivové nebo Luisa a Lotka.

„Velmi zajímavým zážitkem bude vidět na plátně orientální příběh Malý Muk z roku 1953, nejúspěšnější německý film, který prodal více než 12 milionů vstupenek,“ prozradila další tip programová ředitelka.

Řada snímků se vrací do předválečných a válečných let, ať už je to oscarový Plechový bubínek, či další klasika světové kinematografie, snímek Most.

Chybět nebudou ani nejznámější německé filmy, jakými jsou Good bye, Lenin, Lola běží o život, My děti ze stanice ZOO či Nebe nad Berlínem.

3. Zlínská animovaná tvorba

Festival letos slaví 55 let a toto výročí chce připomenout dílem Hermíny Týrlové a Karla Zemana. Na filmové plátno se tak vrátí Týrlové Uzel na kapesníku, Vzpoura hraček, Hvězda betlémská či Ferda Mravenec. Ze Zemanovy dílny ožije Král Lávra nebo Pan Prokouk.

S odkazem Hermíny Týrlové se zájemci mohou seznámit i mimo filmové plátno. Na zámku je totiž k vidění výstava originálních předmětů, které pocházejí z její pozůstalosti. Expozici připravili studenti zlínské univerzity.

4. Kinematografie exotických zemí

Na festival se přihlásilo přes 2 600 snímků z celého světa. Z nich a z těch, jež organizátoři sami vyhledali, diváci uvidí 363 titulů z 52 zemí světa.

Budou mít jedinečnou příležitost zhlédnout díla z Belgie, Švédska, Velké Británie, USA, Austrálie, Ruska, ale i ze zemí tak exotických, jakými jsou například Kambodža, Jižní Korea, Nepál, Kongo nebo Nigérie.

„Možnost vidět tyto snímky je ojedinělá i v tom, že díla z těchto zemí se do běžné distribuce nedostanou,“ upozornila Pášmová.

5. Sporťáček

Festival sportu Sporťáček, jemuž bude patřit Stadion mládeže, je letošní novinkou doprovodného programu.

„Není zaměřen na výkony, ale je ukázkou zhruba padesáti sportovních disciplín, jež je možné provozovat. Představí je známé osobnosti, například hokejista Petr Čajánek, snowboardistka Eva Samková nebo triatlonista Petr Vabroušek,“ řekl Aleš Zábojník, který má doprovodný program na starosti.

Děti si budou moci kteroukoliv disciplínu zdarma vyzkoušet.

6. Festivalový zámek

Děti do 12 let najdou zázemí opět na zámku. Ve dvou patrech budovy na ně stejně jako loni čekají bohatě vybavené herny či projekce pohádek.

„V prostoru kolem zámku nebudou chybět prolézačky, trampolíny, kolotoče a další atrakce,“ doplnil Zábojník.

Děti si mohou vyrobit keramiku v provizorní dílně nebo se zúčastnit výtvarného workshopu v detektivní dílně komisaře Vrťapky. Během něj luští, kreslí a hlavně pátrají po záhadách.

Kromě dětí na zámek zamíří i zájemci o výstavy. Kromě ateliéru Hermíny Týrlové budou prostory hostit díla Adolfa Borna, jenž na festivalu převezme Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež.

7. Hudební program

Doprovodný program zpestří řada koncertů. Na Open Air Place, v nějž se promění Gahurův prospekt, vystoupí slovenští No Name, ostravští Buty nebo Dasha & Pajky Pajk Quintet a Moravské děti.

„Koncerty jsou pod širým nebem a mají svoji neopakovatelnou atmosféru,“ láká organizátor.

Na tato vystoupení i na ta konaná na zámku nebo v Kongresovém centru se prodávají vstupenky.

Akce, jež jsou v divadelní zóně v parku Komenského, jsou zdarma, jako například vystoupení houslistky a nositelky ceny Anděl Jitky Šuranské.