Simulovaná srážka vlaku a autobusu u Havlíčkova Brodu.

Simulovaná srážka vlaku a autobusu u Havlíčkova Brodu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rány na těle z medu a těsta. Záchranáři cvičili nehodu na přejezdu

  • 2
V Pohledských Dvořácích na okraji Havlíčkova Brodu mohli náhodní kolemjdoucí vidět tragickou scénu. Podle scénáře cvičení se tam po poledni stala na železničním přejezdu nehoda, při které se srazil autobus s osobním vlakem. Při nehodě přišli o život tři lidé, 22 se jich zranilo.

„Došlo ke střetu osobního a vlaku a autobusu s větším počtem zraněných. Mezi účastníky nehody jsou i usmrcené osoby. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému,“ hlásila krátce po zahájení cvičení mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Hasiči, zdravotníci i policisté si vyzkoušeli vzájemnou komunikaci, spolupráci a součinnost přímo na místě hromadného neštěstí. „Prvořadým úkolem je vyprostit zraněné zaklíněné osoby a postarat se o další raněné,“ komentovala Musilová dění na železničním přejezdu na východním okraji Havlíčkova Brodu.

Pro účastníky nehody hasiči vytvořili shromaždiště, odkud je předávali zdravotníkům. Ti pak cestující třídili podle závažnosti zranění na jednotlivá stanoviště.

A sanity a záchranářský vrtulník potom „naoko“ transportovaly raněné do nemocnic. „Primárně musí být transportovaní pacienti s nejzávažnějšími poraněními,“ popsala ředitelka krajské zdravotnické záchranné služby Vladislava Filová.

Pokud by se tak vážná nehoda stala ve skutečnosti, mířily by z Pohledských Dvořáků vrtulníky do nemocnic v Praze, Brně nebo Hradci Králové. „Na Vysočině totiž není traumacentrum, které by poskytovalo péči závažně poraněným,“ vysvětlila Filová. Ostatní pacienti by skončili v brodské nemocnici.

Zdravotníci si při cvičení vyzkoušeli i práci v podvěsu pod vrtulníkem. Některé zraněné z místa transportovali zavěšené na laně. Tento způsob zásahu cvičí od konce loňského roku. „V reálu jsme to ale ještě nepoužili,“ konstatovala ředitelka.

Příští rok bude záchranná akce na lodi

Mezitím policisté ohraničili místo tragické nehody, zamezili přístupu nepovolaným lidem, řídili dopravu a stanovili objížďky. Hlídka dopravní policie se postupně pouštěla do řešení příčin dopravní nehody.

„Je tu i kompletní výjezd územního odboru, který provádí dokumentaci v rámci trestního řízení,“ doplnila policejní mluvčí Monika Pátková. Policisté se podíleli i na zjišťování totožnosti mrtvých a zraněných.

Ty si zahráli studenti a dobrovolníci, mezi nimiž byl i Radek Culek. Na těle měl mnoho silně krvácivých řezných poranění. „Od různých plechů nebo od skla,“ vysvětloval cestující stařičkého autobusu. Trvalo mnoho minut, než mu rány z těsta a barveného ředěného medu maskérky vytvarovaly.

Cvičení přihlížely desítky lidí. A všichni oceňovali rychlou a profesionální práci všech záchranářů. „Nikdo tu zmateně nepobíhá, nikdo nekřičí, všichni jsou v klidu a vypadá to, že každý naprosto přesně ví, co má dělat. V podstatě to vypadá, že se ani nic mimořádného neděje. Skvělá práce,“ zhodnotil jeden z přihlížejících diváků.

„Co do rozsahu, počtu zasahujících i námětem tragické události je to největší letošní cvičení složek integrovaného záchranného systému na Vysočině,“ uvedla Petra Musilová s tím, že u nehody zasahovalo celkem přes pět desítek lidí.

Záchranáři na Vysočině nicméně podobně velkou nehodu simulují každý rok. V minulých letech se například potýkali s následky pádu letadla nebo srážky vlaků. A do budoucna údajně chystají i velké neštěstí na lodi. Takové cvičení by se mohlo odehrát už v příštím roce na Dalešické přehradě.