Fotbalový pohár získal Liberec. Vyrovnal v závěru a zvládl penalty

• 126
Ještě před dvěma týdny bojovali o záchranu v lize, teď se liberečtí fotbalisté těší na evropské poháry. Třetí předkolo Evropské ligy si zajistili triumfem v domácím poháru, v němž po remíze 1:1 porazili Jablonec v penaltovém rozstřelu v poměru 3:1.

Ještě čtyři minuty před koncem finále, které hostil stadion v Mladé Boleslavi, mířil k vítězství Jablonec. Vedl díky Doležalovi ze závěru poločasu a těsné vedení kontroloval.

Jenže pak za jeho obranu propadl dlouhý nákop Suse, střídající Bakoš byl hbitější než Pernica a vyrovnal. Pak Jablonečtí neustáli ani penaltový rozstřel, ze čtyř exekutorů byl úspěšný jen Greguš. Neproměnili Novák, Doležal ani Rossi, za Liberec nedal jen Frýdek. Jabloneckého brankáře Špita postupně překonali Pavelka, Breznaník a Šural.

„Gratuluju soupeři. Bylo to důstojné finále se skvělou kulisou. Pravé derby. V této sezoně jsme s Libercem hráli třikrát, ani jednou neprohráli. Bohužel nám to ale na pohár nestačilo. Jsme smutní, byly tam i slzy, protože jsme byli hodně blízko. Ale v závěru jsme byli pasivní, k čemuž nás soupeř donutil svým tlakem,“ řekl jablonecký trenér Jaroslav Šilhavý.

Triumf Liberce nepotěšil Mladou Boleslav a Příbram, čtvrtý a pátý tým ligy. V případě vítězství Jablonce by totiž oba středočeské týmy postoupily do kvalifikace o Evropskou ligu. Momentálně tam půjde jen jeden z nich - čtvrtý v celkovém ligovém pořadí. Rozhodne se v sobotu v závěrečném kole, oba týmy mají stejně bodů.

Mistrovská Plzeň a druhá Sparta si zahrají o Ligu mistrů od 3. předkola. Bronzový Jablonec půjde stejně jako Liberec do 3. předkola Evropské ligy. Na Boleslav, nebo na Příbram pak čeká už 2. předkolo. Blíž k němu má Boleslav, která má lepší vzájemné zápasy a hraje doma s Jihlavou. Příbram se představí v Plzni.

Pohárové finále nabídlo vzrušující okamžiky, přes čtyři tisíce diváků sledovalo útočné utkání. Jablonec byl lepší v první půli, po rohovém kopu se ujal vedení, když na zadní tyči hlavičkoval útočník Doležal.

Liberečtí se po půli zlepšili, hned v úvodu měl dvě obrovské šance Delarge, ale nejdřív skvělým zákrokem zachránil Špit a poté liberecký záložník střílel vedle.

Jablonec dobře bránil a vyrážel do brejků. Jenže žádnou z nadějných protiakcí ke gólu nedotáhl a v závěru Liberec trestal.

Při penaltách se hráči drželi kolem ramen, jak je zvykem. Po dvou sériích byl stav 1:1. Pak už exceloval gólman Hroššo, který zlikvidoval střely Rossiho a Doležala. Novák mířil do břevna.

Trofej z rukou předsedy asociace Miroslava Pelty, který je zároveň majitelem jabloneckého klubu, zvedl jako první liberecký kapitán David Pavelka.

Hrdinou je útočník Marek Bakoš, který jako náhradník odvrátil porážku. Navíc je to pro něj druhá trofej v sezoně. Na podzim byl ještě v kádru mistrovské Plzně, takže je i ligovým šampionem.

Liberec byl ve finále počtvrté a navázal na vítězství z roku 2000.

„Druhá půle z naší strany byla velmi dobrá. Věděl jsem, že inkasovaný gól je pro nás velká komplikace, protože Jablonec má skvělé brejky, ale dnes jim protiútok odešel, což nám pomohlo. Měli jsme tři velké šance od Delarge a Breznaníka, nakonec se povedlo vyrovnat a z toho pohledu beru vítězství jako zasloužené,“ řekl liberecký kouč David Vavruška.

„Vyhrát pro nás byla nutnost. Liberec je zvyklý na evropské poháry, chce je hrát a toto byla naše poslední šance, jak to dokázat.“