Chytré okno českých vynálezců se zavře, když na ulici dělají kravál opilci

  • 72
Po chytrých telefonech, pračkách či ledničkách se zrodila i chytrá okna. Jeho ovládání je vybaveno senzory, které umí vyhodnotit aktuální situaci a okno zavřít. Například když do všeho otevřeného okna jde z ulice kouř nebo začne znenadání silně pršet. Dokonce umí pohlídat i noční klid

Na platforme Indiegogo se objevil nápad, který by většina z nás někdy přivítala. Když uprostřed parného léta chcete v ložnici větrat a ruší vás opilci. Nebo když máte souseda, který panelákový balkon používá jako kuřárnu nebo dokonce jako místo pro piknik s grilováním. V takových situacích jste možná toužili po automatu na zavírání oken.

S podobným nápadem přišla česká dílna autorů Vladimíra Hrubce, Hynka Buryho a Dušana Hanuše a evidentně vychází ze zkušeností z reálného života.

„Celé to vzniklo tak, že jsem bydlel nad policejní stanicí. A ráno po šesté se před barákem ti policajti začali scházet, hlasitě mluvit a kouřit. Tak jsem jim šel domluvit, jestli by nemohli jít o kus dál. Jenže po měsíci se vystřídala směna a začalo to odznovu,“ líčí Hynek Bury okamžiky zrození nápadu.

Díky kamarádovi Vladimíru Hrubcovi, který dokáže leccos mechanicky vyrobit, vznikl na koleně první prototyp mechanického zavírače oken s pohonem na elektřinu. Z této varianty se pak zrodil model, který se už může chlubit názvem „chytrý“. Třetí přizvaný do party Dušan Hanuš přišel na to, že by zavírač mohl fungovat pomocí senzorů nezávisle na lidské obsluze, případně by mohl být propojen s chytrým telefonem. A první prototyp byl na světě.

Od myšlenky byla k prvnímu funkčnímu vzorku ještě míle, ale pomohla práce s 3D tiskárnou. „To nám strašně ulehčilo a zrychlilo práci, těch variant, než jsme dospěli do nějakého definitivního řešení, bylo opravdu hodně a vyrábět to na nějakých NC strojích by bylo hrozně zdlouhavé a hlavně drahé,“ popisuje Bury.

„Jenže pak se ukázalo, že by takový systém chtělo více lidí než jen my, to už nemůžete vyrábět jen tak na koleně pro kamarády. A jsme se odhodlali ke kampani na Indiegogo. Pokud by byl zájem dostatečný, mohli bychom rozjet sériovou výrobu,“ doufá Bury.

Podívejte se na video, jak celý systém funguje. Lze jej snadno namontovat na okno. Pokud ho necháte působit prostřednictvím senzorů, bude se otevírat a zavírat podle toho, zda zaprší, „neucítí“ kouř či „neuslyší“ hluk. Prostě podle toho, co vám nejvíce vadí. Můžete použít i prostý časovač. Když například víte, že bydlíte na ulici, kde ráno o půl sedmé začíná silný provoz, okno se samo zavře, abyste se v klidu mohli dospat.

V druhém módu pak můžete otevírání a zavírání řídit manuálně prostřednictvím telefonu, ostatně jako celý způsob fungování elektroniky. To, že máte otevírač namontovaný na okně, ovšem neznamená, že byste nemohli okna otevírat i ručně, jak jste zvyklí.

Systém je vhodný na všechna okna, která mají možnost vyklápění stylem ventilačky. Na serveru Indiegogo můžete předobjednat základní verzi bez senzorů za 100 dolarů, za 150 dolarů (2500/3750 Kč) verzi se senzory deště, zvuku, kouře a dalších (cena platí pro prvních 15 objednávek od každého modelu, pak bude cena zhruba o 50 dolaru vyšší). Kdo si pořídí jen základní sadu, bude mít možnost senzory dodatečně přikoupit na stránce projektu Smart window regulator. Když vše půjde dobře, systém by mohl jít do prodeje během března příštího roku.

EDIT 8. 9. 2015: Tato kampaň bohužel pro české kutily skončila neúspěšně. Podařilo se jim vybrat pouhá dvě procenta ze očekávané částky.