Ondřej Palát (vpravo) z Tampy Bay a jeho spoluhráč Tyler Johnson bojují o puk s...

Ondřej Palát (vpravo) z Tampy Bay a jeho spoluhráč Tyler Johnson bojují o puk s Kevinem Hayesem z New York Rangers. | foto: AP

Palát asistoval u výhry a Tampa Bay je krok od finále Stanley Cupu

• 21
Důležitou výhru si v neděli připsali hokejisté Tampy Bay. Na ledě Rangers uspěli v pátém pokračování finále Východní konference i díky jedné asistenci Ondřeje Paláta výsledkem 2:0 a v sérii tak vedou 3:2 na zápasy. O postupu tak můžou rozhodnout v úterý před domácím publikem.

Ve čtvrtém utkání série mezi Rangers a Tampou Bay výrazně pozvedl svůj přínos týmu brankář Henrik Lundqvist. Po dvou šestigólových přídělech se blýskl 38 zákroky a výrazně přispěl k výhře New Yorku 5:1. Obdobným obrozením si prošel i gólman v táboře soupeře. Hned pětkrát totiž v každé z posledních dvou partiích inkasoval Ben Bishop, jehož čas přišel v pátém duelu.

Jednička Lightning ustála těžkou chvilku z předzápasového rozbruslení, kdy jí do nechráněného místa nechtěně trefil spoluhráč Nikita Nestěrov, a následně zneškodnila všech 26 ran domácích Rangers. Bishop uhájil své druhé čisté konto v letošním play-off a společně s kapitánem týmu Stevenem Stamkosem (1+1) byl klíčovou postavou u výhry 2:0, po níž Tampu dělí od finále Stanley Cupu jediný krok.

V první třetině gól nepadl. Opatrnost obou celků dokreslovala statistika z posledních devíti minut dané hrací části, kdy na oba gólmany nešla ani jedna střela. V úvodu druhé dvacetiminutovky se zastřeloval kapitán hostů Steven Stamkos, jenž ve velké příležitosti po chybě obránce Keitha Yandla nechal Henrika Lundqvista vyniknout zákrokem lapačkou.

Následně se proti útočníkům New Yorku Dereku Stepanovi a Ricku Nashovi vytáhl i zmiňovaný Bishop. Čekání na otevírací gól tak zlomila až 34. minuta, v níž se z prostoru mezi kruhy prosadil hostující Valtteri Filppula. V závěru druhé třetiny navíc Tampa hrála přesilovku a produktivní Ondřej Palát skvělým pasem našel před odkrytou klecí číhajícího Stamkose - 0:2.

Ve třetí třetině Bishop zlikvidoval šanci Dominica Moora z brejku 2 na 1 a poradil si i se závěrečným tlakem Rangers s šesti hráči v poli. Tampa v pozici nejofenzivnějšího celku letošní základní části zahrála skvěle do obrany, když domácím povolila jen 26 střel (dalších 24 ran zblokovali hráči před Bishopem).

Díky asistenci u druhé trefy se Palát (20:38, +/-: 0, 1 střela) zlepšil na 14 bodů (6+8) z 18 startů a patří mu celková osmá příčka produktivity play-off NHL. Na vedoucí pozici je jeho parťák z útoku Tyler Johnson s 18 zápisy (12+6). Výhru v dresu Tampy oslavil i druhý Čech, obránce Andrej Šustr (18:31, +/-: 0, 1 střela).

Výsledek:

Finále Východní konference - 5. zápas:

New York Rangers - Tampa Bay 0:2 (0:0, 0:2, 0:0) Branky: 34. Filppula, 39. Stamkos (Palát). Střely na branku: 26:22. Diváci: 18.006. Hvězdy utkání: 1. Stamkos, 2. Bishop, 3. Filppula (všichni Tampa). Stav série: 2:3.