Fotbalisté Varnsdorfu můžou v příštím roce hrát první ligu. S trubkou slaví...

Fotbalisté Varnsdorfu můžou v příštím roce hrát první ligu. S trubkou slaví Matěj Kotiš. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Fotbalový Varnsdorf si vybojoval právo postupu do první ligy

• 171
Fotbalisté Varnsdorfu si poprvé v historii vybojovali právo postupu do nejvyšší soutěže. V 29. kole druhé ligy remizovali s už jistým vítězem Olomoucí 0:0 a nemohou skončit hůř než druzí. Není však jisté, jestli mezi elitu kvůli nevyhovujícímu stadionu opravdu půjdou.

Pokud Varnsdorf na postup kývne, odehraje příští ročník první ligy v Jablonci, kde je předběžně dohodnutý. Jenže zároveň musí svůj stadion zrekonstruovat. Sežene na stavbu peníze? To se teprve bude řešit.

Podle odhadů předsedy představenstva Vlastimila Gabriela by přestavba mohla v nejlevnější variantě vyjít na zhruba 70 až 80 milionů korun. Především by se muselo instalovat umělé osvětlení.

„Věříme, že by se to mohlo povést. To nejdůležitější nás čeká v příštím týdnu, kdy budeme mít jednání na městě, jakým způsobem budou ochotni do toho jít. Město je tomu příznivě nakloněno,“ řekl Gabriel.

„Požádáme kraj i fotbalový svaz o ekonomickou pomoc. Na tento kraj se 70 let kašlalo od nejmenších po největší politiky. Myslím, že by teď politici měli celému regionu pomoci. Ti kluci si to zaslouží,“ doplnil Gabriel.

Dosud třetí Zlín, který jako jediný mohl historický postup Varnsdorfu oddálit, případně příští týden v posledním kole zhatit, doma remizoval s Vlašimí a klesl o skóre na čtvrtou příčku. Třetí je po vítězství nad Táborskem pražská Viktoria Žižkov.

Pokud by Varnsdorf postup odmítl, přijdou na řadu další týmy, právě Žižkov a Zlín. Pokud by ani tyto týmy o první ligu neměly zájem, z nejvyšší soutěže sestoupí jen poslední mužstvo.

.

FK Varnsdorf - Sigma Olomouc 0:0

Na zřejmě nejdůležitější zápas Varnsdorfu v klubové historii dorazila nejvyšší návštěva sezony 2502 diváků a duel navštívil i předseda fotbalové asociace, zdejší rodák a majitel jabloneckého klubu Miroslav Pelta.

Natěšení fanoušci sledovali hlavně boj o každý metr hřiště. Domácí hráli aktivněji než Sigma, která si už v předminulém kole zajistila návrat do nejvyšší soutěže, ale ve finální fázi nebyli moc nebezpeční. Zápas za celých 90 minut nenabídl ani jednu gólovou příležitost a Varnsdorf tak bez větších problémů uhrál potřebný bod, který mu chyběl k jistotě postupu.

Po zápase vypukly velké oslavy, i když zatím není jasné, kde klub z šestnáctitisícového města v severočeském pohraničí bude první ligu hrát. Jeho stadion totiž zdaleka nesplňuje parametry pro nejvyšší soutěž, a tak bude muset podobně jako nedávno Znojmo působit v „azylu“.

Rozhodčí: M. Paták - Mokrusch, Kříž. ŽK: Zbrožek - Cana, Zahradníček, Šindelář. Diváci: 2502.
Varnsdorf: Porcal - Novotný, Zieris, Filip, Norek - Tvaroha, Zbrožek, Janoušek, Breite - Martan (77. Kotiš), Ďurděvič (67. Linka). Trenér: Frťala.
Olomouc: Reichl - Hála, Šindelář, Rajnoch, Vepřek - Houska, Cana - Petr (46. Zahradníček), Ordoš (89. Plšek), Navrátil (83. Javůrek) - Vašíček. Trenér: Kalvoda.

Zlín - Vlašim 1:1 (0:0)

Zlín, který byl přede dneškem ještě ve hře o postup do nejvyšší soutěže, až na poslední chvíli vybojoval remízu 1:1 proti Vlašimi. Vedení byl sice blízko po Hubáčkově ráně do tyče, první však skórovali hosté zásluhou Baráka. Čtyři minuty před koncem stačil srovnat z dálky Holík.

Branky: 86. Holík - 72. Barák. Rozhodčí: Ardeleánu - Melichar, Kožár. ŽK: Chmelo (Zlín). Diváci: 2 291.
Zlín: Dostál - Matějov, Hubáček, Hájek, Benčík (73. Kurtin) - Bartolomeu, Motal (58. Holík), Živulič, Chmelo - Železník, Kraut (66. Kopečný). Trenér: Páník.
Vlašim: Budínský - Petrů, Simerský, Vebr, Nový - Kučera (28. Radoš, 81. Vopat), Čepelák, Barák, Průcha (87. Veselý) - Jícha, Matějka. Trenér: Petržela.

Karviná - Ústí nad Labem 0:1 (0:0)

Karvinští fotbalisté už šest kol neprohráli, nezdolaly je ani dva postupující týmy Olomouc a Varnsdorf, až dnes se to podařilo hráčům Ústí nad Labem. Ti sice přijeli bez vykartovaného kapitána Martykána a v 72. minutě přišli o vyloučeného Vaňka, přesto v oslabení přežili domácí tlak a tři minuty před koncem vstřelil Bosňan Melunovič, hostující z Teplic, jejich vítězný gól.

Branka: 87. Melunovič. Rozhodčí: Machálek - Hájek, Antoníček. ŽK: Růžička - Vaněk, Peterka, Veverka. ČK: 72. Vaněk (Ústí). Diváci: 427.
Karviná: Pindroch - Růžička, Kubista, Jovanovič, Eismann - Janíček, Daníček - Fiala (55. Tarczal), Juřena, Puchel (24. Knötig, 85. Panák) - Urgela. Trenér: Weber.
Ústí nad Labem: Novák - Vraštil, Vaněk, Rašo, Leibl (71. Šraga) - Peterka - Krátký, Melunovič, Králík (75. Seidl), Novotný (86. Pícha) - Veverka. Trenér: Němec.

Pardubice - Kolín 2:0 (1:0)

Poslední Kolín si připsal dvacátou porážku v sezoně, když podlehl 0:2 Pardubicím. Na východě Čech prohrával už od patnácté minuty, kdy dostal prostor dorazit vlastní střelu Šejvl, druhou branku si připsal Pánek.

Branky: 15. Šejvl, 65. Pánek. Rozhodčí: Váňa - Kubr, Vysloužil. ŽK: Jeřábek - Kouřil, Mehanovič. Diváci: 821.
Pardubice: Ptáček - Kakrda, Kopřiva, Bederka, Šejvl - Záviška (46. Huf), Kudrna, Jeřábek, Pánek (70. Pospíšil) - Petráň (79. Řezníček), Fusek. Trenér: Míchal.
Kolín: Řehák (90. Terč) - Ježdík, Jelínek, Kouřil, Hýbl (46. Hurka) - Procházka, Čavoš, Eliáš, Skwarczek - Teplý, Mehanovič. Trenér: Bobek.

Viktoria Žižkov - Táborsko 3:1 (2:0)

O vítězství rozhodl už v prvním poločase brankami Folprechta a Voltra. Hosty po hodině hry dostal do hry o body Strnad, krátce nato ale vrátil Viktorii dvoubrankové vedení Bartošák.

Branky: 19. Folprecht, 30. Voltr, 64. Bartošák - 60. Strnad. Rozhodčí: Lerch - Kotalík, Pilný. ŽK: Bartošák, Štastný - Sladký. Diváci: 1 536.
Žižkov: Holý - Dressler, Karafiát (84. Černý), D. Hovorka, Bartošák - Souček - Štastný, Podrazký, Folprecht (88. Madej) - Súkenník, Voltr (87. Opluštil). Trenér: Trpišovský.
Táborsko: Toma - Tusjak (75. Sladký), Mráz, M. Hovorka, Hric - Surynek (84. Froněk), Javorek, Šiml, Džafič, Presl (70. Ciku) - Strnad. Trenér: Nečas.

Sokolov - Opava 2:1 (0:0)

Opava dosud prohrála v Sokolově všech šest zápasů a ani tentokrát černou sérii neukončila. Po bezbrankovém poločase šli během sedmi minut Pouček a Přeučil sami na brankáře Vaška a obě šance bezpečně proměnili. Střídající Jursa snížil a v hektickém závěru se na hřišti strhla mela, v níž sudí nestačil tahat žluté karty.

Branky: 49. Pouček, 56. Přeučil - 85. Jursa. Rozhodčí: Berka - Černý, Arnošt. ŽK: Pouček, Machek, Kucalas, Kuzmanovič - Grussmann, Vašek. Diváci: 680.
Sokolov: Belaň - Dvořák II., Kucalas, Hofmann, Urma (90. Čada) - Machek, Vrtělka - Kosak, Kratochvíl (86. Šamánek), Pouček (73. Vaněček) - Přeučil. Trenér: Šmejkal.
Opava: Vašek - Schaffartzik, Dvorník, Horka, Čelůstka - Machálek, Habusta (59. Jursa), Metelka, Jurečka (79. Svatonský) - Mrázek (67. Grussmann), Kuzmanovič. Trenér: Baránek.

Frýdek-Místek - Třinec 1:2 (1:1)

Okresní derby ve Frýdku-Místku vyhráli hosté z Třince 2:1. Po půlhodině hry se ujali vedení, když Malchárek po přímém kopu udělal kličku i brankáři. Těsně před přestávkou si bosenský obránce ve službách domácích Mehremič došel pro faul v šestnáctce a sám penaltu proměnil. Slovenský útočník Dedič však zařídil tři body pro Třinec.

Branky: 45+1. Mehremič z pen. - 31. Malchárek, 75. Dedič. Rozhodčí: Julínek - Caletka, Dobrovolný. ŽK: Hykel, Staško - Gajdošík, Hupka. Diváci: 1710.
Frýdek-Místek: Prepsl - Švrček (86. Javorek), Mehremič, Literák, Hykel - Bello, Talián, Jurišič, Vaněk - Ďuriška (75. Staško), Reintam. Trenér: Orel.
Třinec: Paleček - Velner, Malchárek (79. Smetana), Janoščín, Zimka (76. Malíř) - Hupka, Motyčka, Gajdošík (46. Joukl), Vomáčka - Hloch, Dedič. Trenér: Kalivoda.

Znojmo - Most 0:2 (0:0)

Most, druhý jistý sestupující, poprvé v sezoně dokázal vyhrát druhé utkání za sebou. Ve Znojmě rozhodli před pouhými 305 diváky o vítězství 2:0 slepenými góly v 76. a 79. minutě Procházka a Veselinovič.

Branky: 76. Procházka, 79. Veselinovič. Rozhodčí: Marek - Peřina, Pochylý. ŽK: Svozil, Nehyba - Veselinovič. Diváci: 305.
Znojmo: Ilizi - Njire, Dreksa, Cihlář, Pázler (70. Levai), Nepožitek (46. Nehyba), Okleštěk, Stáňa, Hříbek, Svozil, Žondra (62. Ledecký). Trenér: Grmela.
Most: Mandous - Schůt, Veselinovič (90. Wermke), Šural, Běloušek, Procházka, Kurtaj, Fall (86. Schön), Koudelka (71. Koukal), Řehák, Hanzlík. Trenér: Medynský.