Frederik Andersen, gólman Anaheimu, inkasuje ve druhém prodloužení s Chicagem.

Frederik Andersen, gólman Anaheimu, inkasuje ve druhém prodloužení s Chicagem. | foto: AP

Chicago uspělo v dalším prodloužení a srovnalo stav série s Anaheimem

• 8
Poté, co ve čtvrtek po porážce 1:2 přišli o domácí neporazitelnost v letošním play-off, hokejisté Chicaga zabrali a srovnali stav finále Západní konference na 2:2 na zápasy. Své druhé vítězství nad Anaheimem oslavili opět až v prodloužení, o sobotním výsledku 5:4 rozhodl v 86. minutě útočník Vermette.

Čtvrté prodloužení Chicaga v letošním play-off a čtvrtá výhra. Po dvou triumfech z úvodního kola proti Nashvillu (4:3 gólem z 88. minuty a 3:2 gólem z 101. minuty) se Blackhawks takto dvakrát radovali i ve finále Západní konference proti Anaheimu.

Na venkovní maratonskou výhru 3:2 po trefě Marcuse Krügera až ze 117. minuty navázali na domácím ledě pro změnu úspěchem ve druhém prodloužení, když se v 86. minutě prosadil útočník Antoine Vermette. Na šance přitom v nastaveném čase jasně vedli hráči Ducks, kteří domácí borce přestříleli 21:7.

Aneheim se natahoval po úspěchu už i v řádné hrací době poté, co ve třetí třetině nastřílel rychle za sebou tři góly (v rozmezí pouhých 37 vteřin, což je druhý nejrychlejší počin v historii play-off NHL - rekord drží z roku 1979 Toronto díky třem gólům během 23 vteřin). Chicago si vynutilo své oblíbené prodloužení až srovnáním na 4:4 z 53. minuty.

V zahajovací třetině byli ale lepší domácí. Ze střelecké převahy v daném dějství 14:6 vytěžili vedoucí branku. Útočník Brandon Saad při hře v oslabení využil zaváhání obránce soupeře a z brejku překonal gólmana Frederika Andersena.

Během prostřední části padl rovněž jen jeden gól, tentokrát se ovšem radovali hosté. Z prostoru mezi kruhy v 39. minutě pálil přesně Emerson Etem.

Nejatraktivnější z pohledu diváků byla třetí třetina, ve které padlo v součtu šest branek po třech na každé straně. Úvod vyšel parádně domácím. V 43. minutě je poslal podruhé do vedení kapitán Jonathan Toews a v 48. minutě výsledek pojistil bombou obránce Brent Seabrook. Nadějné vedení Chicaga 3:1 však odválo rozmezí 49. a 50. minuty, kdy během pouhých 37 vteřin Anaheim hned třikrát udeřil a otočil vývoj.

Vše odstartoval Ryan Kesler, jehož volného před brankou Corey Crawforda našel od zadního mantinelu Jakob Silfverberg. Za dalších 23 vteřin po chybě Blackhawks v rozehrávce trefil vyrovnání Matt Beleskey. Senzační obrat pak v čase 49:19 završil dorážkou z brankoviště kanonýr Corey Perry.

Vyloučení Silfverberga z 53. minuty však dokázal přetavit ve vyrovnání nejproduktivnější hráč domácích Patrick Kane a za stavu 4:4 se tak začínalo od znova. Přesilovku si Chicago zahrálo i v prodloužení, faul Sami Vatanena z 70. minuty ale zůstal nepotrestán. Na rozhodující okamžik se čekalo až do šesté minuty druhého nastavení. Běžela 86. minuty, kdy Antoine Vermette po skvělé práci Patricka Sharpa u zadního mantinelu dorazil do sítě svou předešlou zblokovanou střelu - 5:4 pro domácí.

Jediný český zástupce v utkání, útočník Anaheimu Jiří Sekáč, během 22 střídání odehrál 14 minut a 28 vteřin. Do statistik se nezapsal a tak se o první bod v play-off může pokusit znova v pondělním pokračování série na domácím ledě.

Výsledek play-off NHL

Západní konference - 4. zápas:

Chicago - Anaheim 5:4 ve druhém prodl. (1:0, 0:1, 3:3 - 0:0, 1:0)
20. Saad, 43. Toews, 48. Seabrook, 53. P. Kane, 86. Vermette - 39. Etem, 49. Kesler, 50. Beleskey, 50. Perry. Střely na branku: 40:51. Diváci: 22 404. Hvězdy zápasu: 1. Toews (Chicago), 2. Perry (Anaheim), 3. P. Kane (Chicago). Stav série: 2:2.