Pavel Boček je náruživý chovatel slepic. (ilustrační snímek) | foto: AP

Ptačí chřipka rekordně zdražuje vejce. Zabíjí mimořádně nakažlivý virus

  • 44
Desítky milionů slepic již museli vybít chovatelé drůbeže kvůli rozsáhlé epidemii ptačí chřipky ve Spojených státech. Nákaza se rozšířila nejméně do patnácti států USA a dvou kanadských provincií. Virus nyní postupuje pomaleji, zcela se ale zatím šířit nepřestal. Nabídka vajec na trhu se mezitím zmenšuje a ceny rostou.

Některé americké společnosti, jejichž produkce se bez vajec neobejde, zvažují dokonce dovoz ze zahraničí nebo náhradu za rostlinné alternativy, napsala agentura Reuters.

První případy ptačí chřipky se poprvé objevily na začátku loňského roku ve státě Washington na severozápadě USA. Kvůli nákaze bylo zatím vybito více než 40 milionů slepic a další drůbeže.

„Rozsah této epidemie je bezprecedentní a domníváme se, že je třeba podniknout všechna opatření, abychom omezili možnosti jejího dalšího šíření,“ uvedl podle agentury AFP ministr zemědělství státu Iowa Bill Northey.

Podle vědců nákazu způsobuje mimořádně nakažlivý virus H5N2. Ten je odlišný od viru H5N1 ptačí chřipky, který od roku 2003 usmrtil ve světě přes stovku lidí a který si vyžádal vybití stamilionů kusů drůbeže, především v Asii. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se domnívá, že možnost přenosu viru H5N2 na člověka je v současnosti malá, zcela ji ale nevyloučilo.

Ceny vajec rekordně rostou

Řídnoucí hejna drůbeže tlačí vzhůru cenu vajec, která se v pátek vyšplhala na rekordní úroveň. Tucet velkých vajec z amerického středozápadu stál 2,32 dolaru (57,80 korun), tedy o zhruba 95 procent více než před měsícem, uvedl podle agentury AP Rick Brown z analytické společnosti Urner Barry.

Na nový rekord stoupla i cena vajec, která se prodávají bez skořápek ve zmražené či sušené formě do restaurací či pekáren. Od 22. dubna, kdy virus ptačí chřipky začal decimovat populaci nosnic v Iowě, stoupla jejich cena o 238 procenta na páteční rekord 2,13 dolaru za tucet.

Některé společnosti, jejichž výroba se bez vajec neobejde, začaly uvažovat o dovozu ze zahraničí. Pomáhat by jim v tom mohl silný dolar, která zvyšuje kupní sílu amerických dovozců. Například dovozu z Evropy ale stojí v cestě regulatorní rozdíly. Producenti vajec v Evropské unii kvůli nim musejí žádat o povolení k vývozu a v některých případech jsou kvůli rozdílným bezpečnostním standardům nuceni měnit své postupy.

Vloni se ptačí chřipka vyskytla i u našich západních sousedů:

7. listopadu 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue