Mizející zebra popožene chodce z přechodu. Praha testuje nový semafor

  • 437
U dvou semaforů pro chodce na náměstí Jana Palacha byl ve středu nainstalován grafický odpočet v podobě svítící zebry, který pěším v momentě, kdy naskočí červená, ukazuje, kolik času mají na opuštění přechodu. Po Berlínu je Praha druhým městem v Evropě, které tento typ semaforu testuje.

Na rozdíl například od přechodů přes magistrálu na náměstí I. P. Pavlova, kde je odpočítávání numerické, zde návěstidla ukazují dobu, po kterou po naskočení červené mohou chodci ještě bezpečně přechod přejít, pomocí blikající bílé zebry. Blikání znamená, že běží takzvaná vyklizovací doba.

„Jakmile zebra přestane blikat, chodec by na přechodu už neměl být,“ řekla mluvčí Technické správy komunikací Prahy Barbora Lišková. Semafory se tak stanou „pojistkou pro chodce“ na přechodu.

„Podle nás je tento nový systém pro Prahu důležitý, protože napomůže zvýšení bezpečnosti pro chodce. S TSK chci probrat ještě možnost zavedení odpočítávadel i pro auta, protože například v polské Vratislavi to urychluje dopravu: řidiči přesně vidí, kdy bude naskakovat zelená, a na složitých křižovatkách to muže být nápomocno,“ řekl ve středu pražský radní pro dopravu Petr Dolínek.

Náměstí Jana Palacha bylo vybráno pro zkušební provoz proto, že jde o místo s velmi frekventovaným pohybem chodců. Instalace proběhla na dvou přechodech.

Jak to funguje

  • Takzvané odpočtové návěstidlo je vlevo od červeného signálu pro chodce tak, aby ho přecházející chodci měli přímo v zorném poli.
  • Systém má zajistit lepší informovanost chodců o aktuální dopravní situaci. Má řešit hlavně případy, kdy chodci vstoupí na přechod v posledních vteřinách svítící zelené.
  • Podle TSK je velkou výhodou jednoduchá instalace, uvedení do provozu a především to, že se „mizející zebra“ dá použít nezávisle na technologii stávajícího semaforu.

„Tyto dva přechody, a tento před Filozofickou fakultou zejména, jsou velmi diskomfortní pro chodce. Proudí tu mnoho turistů, takže když sem přijdou davy a do křižovatky najíždí auta z různých směrů, je to pro chodce nepříjemné,“ vysvětlil Petr Dolínek, proč bylo vybráno zrovna náměstí Jana Palacha.

Odpočtová návěstidla se budou v metropoli nejspíš dále rozšiřovat. „Rozhodnutí bude záležet na vyhodnocení zkušebního provozu těchto dvou nových zařízení,“ uvedl šéf Technické správy komunikací Ladislav Pivec.

Grafický odpočet už sklidil první reakce kolemjdoucích.

„Myslím, že to je dobrý nápad. Ta zelená je tu opravdu krátká. Takže bych možná spíš prodloužila tu zelenou, ale jestli to takhle poslouží k větší bezpečnosti pro chodce, tak si myslím, že to je lepší než nedělat nic,” řekla studentka Livie Kuchařová.

„Mně to přijde celkem zbytečné. Na Pavláku je odpočítávání, které mi přijde také nesmyslné - takové beznadějné, když mi to ukazuje, že už mám jenom pár vteřin na přecházení,“ myslí si Filip Křížek.

Mezinárodní spolupráce

Instalace odpočtových návěstidel typu Zebra probíhá ve spolupráci s Berlínem. Návrh systému vypracoval berlínský Senát pro rozvoj města a životní prostředí.

V Praze tedy nyní fungují dva typy semaforů pro chodce s odpočítáváním času. Starší jsou umístěny například na Karlově nebo Čechově mostě nebo na náměstí I. P. Pavlova. Červené odpočítávání sekund na nich ukazuje, za jak dlouho naskočí chodcům zelená, a potom zelená čísla signalizují čas na přejití ulice.

Považujete semafor pro chodce s odpočtem za přínos?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 23. května 2015. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 2001
Ano
Ano 929
, ,