Betonový půlkruhový příkop v zoo stojí od roku 1922. Původně vznikl pro malajské medvědy. Lední medvědi ho obývali v letech 1956 až 1964. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zoo má ledního medvěda, který není z masa a kostí. Je sklolaminátový

  • 3
Mezi živými lvy, tygry nebo levharty má liberecká zoo ode dneška i netradiční atrakci: jednu umělou šelmu. Maketa ledního medvěda ve skutečné velikosti se vypíná v nejstarším pavilonu zahrady, kde lední medvědi kdysi skutečně žili na velmi stísněném prostoru.

„Betonový půlkruhový příkop u nás stojí od roku 1922,“ řekl mluvčí zahrady Jan Kubánek. „Původně vznikl pro malajské medvědy. Lední medvědi ho obývali v letech 1956 až 1964. Zoo je získala z cirkusu.“

Příkop má podle Kubánka poloměr zhruba tři metry. „Dnes nám připadá neskutečné, v jak malém pavilonu musely mohutné polární šelmy vydržet. V kleci se sotva otočily,“ upozornil Kubánek.

Betonový příkop nestačil už ani pro dikobraza srstnatonosého, který tam byl jako poslední zvíře. „Teď by se tam vešly nanejvýš nejmenší zvířata jako například surikaty nebo psouni.“

Před dikobrazem se v minipavilonu vystřídala řada zvířat - lidé si dobře pamatují například medvídka mývala.

„Model medvěda v betonovém příkopu poskytuje návštěvníkům obrázek, jak se zoologické zahrady během uplynulých padesáti let proměnily,“ uvedl Kubánek. „Z exhibičních zvěřinců se stala místa určená pro důstojný chov a záchranu ohrožených zvířat.“

Skutečné lední medvědy si liberecká zoo nemůže dovolit. Chybí jí dostatečně velká plocha, kde by pro ně postavila moderní pavilon s bazénem. Navíc by na něj nesehnala peníze.

U betonového příkopu se sklolaminátovou šelmou se nacházejí panely s údaji o chovu ledních medvědů v Liberci s jejich dobovými fotografiemi.

Umělý lední medvěd dostane v červnu kolegy. Zoo totiž představí návštěvníkům dvacet modelů prehistorických zvířat. „Jejich soubor není zřejmě jen českým unikátem,“ prohlásil Kubánek. „Podobně velká kolekce se totiž pravděpodobně neobjevila zatím nikde ve světě.“

Výstava nazvaná Giganti v Zoo Liberec obsadí plochu 600 metrů čtverečních. Odstartuje 10. června a potrvá do konce října.

Na modelech spolupracovali výtvarníci a přírodovědci. Pro napodobeniny dávnověkých monster vyroste v zoo montovaná hala. Řemeslníci ji složí hned za hlavním vchodem - na louce naproti výběhu se zebrami a velbloudy.

Nejvyšším umělým tvorem bude více než pět metrů vysoký mamut. „Údiv jistě vyvolá také šest metrů dlouhý lenochod, severoamerický velebobr či obrovitý předchůdce současného daňka,“ prohlásil Kubánek. „Na výstavě ukážeme také jednorožce, ptáka moa, šavlozubého tygra nebo jeskynního lva požírajícího kořist. Lidé uvidí též pravěké lovce mamutů.“

Společná vstupenka na prohlídku zahrady i výstavu prehistorických zvířat vyjde dospělého na 200 korun a dítě na 120 korun.

Rodinné vstupné nabídne zoo za 590 korun. Běžné vstupenky do zahrady stojí 120 a 70 korun. „Část výtěžku poskytneme organizaci Save Elephants na záchranu slonů vybíjených v Africe,“ konstatoval ředitel zoo David Nejedlo.

Zisk z výstavy využije zahrada i na obnovu chátrajícího a nevyhovujícího pavilonu slonů.