Papež svatořečil palestinské řádové sestry, chce povzbudit tamní křesťany

  • 49
Papež František v neděli prohlásil za svaté dvě arabské řádové sestry, které působily v 19. století v Palestině. Kanonizaci, která má povzbudit pronásledované křesťany na Blízkém východě, byl přítomen i muslimský předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás a asi dvě tisícovky poutníků z Palestiny.

Papež současně prohlásil za svaté další dvě řadové sestry z Francie a Itálie. Miriam Baouardyová (1846-1878), Marie Alfonzina Ghattasová (1843-1927), Jeanne-Emilie de Villeneuveová (1811-1854) a Maria Cristina dell’Immacolataová (1856-1906), byly svatořečeny během mše sloužené pod širým nebem na Svatopetrském náměstí.

Papež vybídl věřící, aby následovali „zářný příklad“ kanonizovaných jeptišek jako „vzory svátosti“. První palestinské světice - Baouardyová a Ghattasová - působily v Betlémě a Jeruzalémě, kde založily karmelitský klášter, respektive Kongregaci sester posvátného růžence. Obě byly podle Vatikánu příkladem pro křesťany, židy a muslimy.

„Pro betlémské křesťany je tato událost velikým povzbuzením a velmi připomíná atmosféru svatořečení naší Anežky České v listopadu 1989,“ uvedlo Radio Vatikán na svém českém webu. Dodalo, že pro účast na kanonizaci potřebovali betlémští křesťané zvláštní povolení k výjezdu. Protože nemají izraelské osobní doklady a nemohou tedy použít mezinárodní letiště v Tel Avivu, museli se vydat autobusem do Jordánska a odtud letadlem do Říma.

„Když si uvědomíme, že náklady pouze na cestovní výdaje činí v přepočtu nejméně 25 tisíc korun a porovnáme je s nízkými výdělky, které se pohybují v průměru okolo 15 tisíc , jedná se o velkou finanční oběť,“ uvedla vatikánská stanice a připomněla, že míra nezaměstnanosti v Palestině se pohybuje okolo 28 procent, v případě Betléma činí až 60 procent. Pro mnoho palestinských křesťanů, tvořících pouhé procento místní populace, to znamená, že do Říma nikdy nevycestují.

Papež už v sobotu přijal Abbáse, kterého ocenil jako „anděla míru“ (více o návštěvě zde). Návštěva palestinského vůdce ve Vatikánu přišla jen několik dní poté, co vatikánské úřady oznámily, že oficiálně uznají palestinský stát (více o uznání Palestiny zde).

Palestinská samospráva tvrdí, že hlasováním ve Valném shromáždění OSN ji v roce 2012 uznalo přes 130 zemí. Česká republika tehdy hlasovala proti, ale někdejší Československo v roce 1988 uznalo akt vyhlášení státu Organizací pro osvobození Palestiny (OOP). V současné době Praha nicméně Palestinu jako stát neuznává.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video