Smil (Helichrysum bracteatum) – oblíbená slaměnka roste na slunci v každé...

Smil (Helichrysum bracteatum) – oblíbená slaměnka roste na slunci v každé zahradní půdě. | foto: Profimedia.cz

Podrobný manuál, podle kterého vysazovat letničky, aby rozsvítily zahradu

  • 0
Ať budete chtít své zahradě propůjčit jakoukoli podobu, vždy toho dosáhnete pomocí letniček. Díky množství tvarů, barev a velikostí skýtají totiž neomezené možnosti použití.

Letničky jsou rostliny, které prožijí svůj život během jedné sezony. V zahradnictví tento termín označuje venkovní rostliny, které kvetou jeden rok.  Správnější termín je jednoletky.

Vytvořit krásnou zahradu pomocí letniček zvládne i začátečník. Sazenice nebývají drahé, některé rostliny můžete vysít přímo na místo. 

Množství druhů se však musí od zimy trpělivě předpěstovávat, třeba i dvakrát přesazovat. Kdo není opravdový nadšenec nebo nemá vhodné prostory, právě nyní v nabídce všech zahradnictví a tržišť najde, co potřebuje.

Místo pro výsadbu

Až budete začleňovat letničky do své zahrady, berte v potaz několik faktorů: tvar a velikost záhonů, výběr rostlin podle velikosti (do popředí musí přijít jen rostliny nízké, aby nezakryly další druhy rostlin), a také výběr podle doby kvetení. 

Rostliny pro zvláštní podmínky

Pro plný stín

Begonie, pochvatec, netýkavka, kejklířka

Pro polostín

Nestařec, netýkavka balzamína, thunbergie, starček, lobelka, okrasný tabák, maceška, šalvěj, pomněnka 

Pro suchou zahradu

Laskavec, nevadlec, oruňka, šrucha, petúnie, smil, luštěnice

Pro vlhkou zahradu

Netýkavka balzamína, hlíznatá begonie, thunbergie, měsíček, astra čínská, gerbera, lobelka, kejklířka, okrasný tabák, pomněnka, plamenka, fiala 

Pro otevřené, větrné plochy

Kokarda, iberka, lobelka, okrasný tabák, černucha, aksamitník, povijnice, plamenka, šrucha, luštěnice, barvínkovec, laločnice

Některé druhy kvetou neúnavně od jara do prvních mrazů, jiné ovšem kvetou jen pár měsíců v jarní době či naopak od srpna do září. Přemýšlejte i o barevných kombinacích. 

Někdo upřednostní rozvolněnou výsadbu, jinému bude dělat radost formální výsadba (podobná těm v parcích), kdy jsou různé druhy rostlin vysázeny do geometrických obrazců. Krásný je pestrobarevný záhonek, ale třeba jednotná modrá výsadba s bílým akcentem má také své kouzlo. 

Méně může být více

Budete-li zakládat nový záhon či obrubu, vyberte místo, na které se budete moci dívat třeba z domu či od venkovního posezení. Velikost by neměla být větší, než je jedna třetina celkové plochy zahrady, pak by záhon vypadal nepřiměřeně. 

Lemové záhony by neměly být širší, než je třetina jejich délky.
Nejlepší místo je světlé, slunečné a v závětří, půda středně těžká a bohatá na humus.

Samozřejmostí je odplevelování, pravidelná zálivka, k bujnějšímu kvetení se doporučuje přihnojovat a odkvetlá květenství pravidelně zaštipovat. Na fotografiích se můžete inspirovat nově vyšlechtěnými odrůdami.

Podívejte se na naše video, kde se ještě lépe seznámíte s letničkami.

21. února 2009