Čtvrt tuny a pět a půl metru. Největší sekyrku Česka mají v Konici

  • 2
Největším muzeem sekyrek v Česku a nově také vůbec největší sekyrkou v zemi se může pochlubit zámek v Konici na Prostějovsku. Toporo z jednoho kusu jasanového dřeva měří 5 555 milimetrů a hlava váží 255 kilogramů.

Největší sekyrka je nastálo vystavená před konickým zámkem, kde se také uskutečnil oficiální zápis do české knihy rekordů.

„Pětky se nám tak nějak sešly. I zdejší zámek letos slaví výročí. Byl dostavěný v roce 1705,“ vysvětluje sběratel sekyrek, autor celého nápadu a kastelán zámku Pavel Šín.

S bratrem Ladislavem, Josefem Konečným a tesařem Janem Havelkou z Konice začali toporo sekyrky vyrábět loni na Vánočních trzích. Tvarem je to univerzální tesařská sekyrka, která má všechny náležitosti včetně otvorů na vytahování hřebíků.

„Další práce trvaly víc než sto hodin. Hlava je svařená z železných deset milimetrů tlustých plechů a ostří je vykované z patnáctimilimetrového plechu. Celková délka svárů je kolem pětadvaceti metrů,“ dodal Šín.

Největší sekyrka

Další jeho plán se týká zápisu do Guinessovy knihy rekordů. Sbírka sekyrek má totiž už víc než pět set exemplářů.

„Z Londýna nám napsali, že potřebujeme sbírku s minimálně 515 kusy, a to splňujeme,“ řekl Šín, který se nevěnuje jen sekyrkám. Díky němu je v konickém zámku Muzeum řemesel, expozice historických rádií a rovněž Foucaultovo kyvadlo, které potvrzuje otáčení Země kolem své osy.

„Na nádvoří zámku chceme letos postavit také Blackburnovo kyvadlo, aby zde každý rok přibylo něco nového,“ usmál se Šín.