Vozataj dohlížející v Kolíně na závod: vezl jsem lady Dianu k oltáři

  • 0
Vozatajové a jejich koně bojují na Kolínsku až do neděle o světový pohár jezdeckých spřežení. Přijel i Brit, který sloužil královně Alžbětě II. a její rodině. Mimo jiné vezl na svatbu lady Dianu a prince Charlese. Den předem vůbec nespal. Svoje vzpomínky svěřil redaktorce MF DNES.

Starokladrubáci, lipicáni nebo koně holandské královské plemenné knihy právě absolvují svoji první disciplínu v rámci prestižního světového poháru. Do Němčic u Kolína se sjeli vozatajové z celého světa. Světová špička mezi kočími přilákala i Brita Davida Saunderse.

V Němčicích má roli čestného hosta a stevarda. Ještě než kočáry vyjedou na kolbiště, kontroluje, zda jsou povozy, koně i vozatajové přesně podle protokolu.

Britský kočí David Saunders sloužil dvě dekády Jejímu Veličenstvu Alžbětě II. a její rodině.

Saunders dvě dekády sloužil Jejímu Veličenstvu Alžbětě II. a její rodině. Na monstrózní svatbu vezl také lady Dianu a prince Charlese. „Noc před svatbou jsem nespal ani vteřinu. Jsem šťastný, že jsem u toho mohl být. Ale bál jsem. V televizi svatbu sledovalo šedesát milionů lidí, v ulicích Londýna byly dva miliony,“ svěřil se redaktorce MF DNES.

A to byl tlak. Na obřad jela čtyři spřežení, ženich a nevěsta měli každý svoje. Z obřadu už jela jenom dvě spřežení. Nikdy v životě prý neslyšel takový hluk, i když seděl kousek od koně, neslyšel ani klapání jejich podkov.

Co se týče bezpečnosti při převozu během svatby, musel prý znát každý metr cesty. Kdyby se něco stalo, věděl, jak se z té situace ven, kudy pryč. Všude byla policie, bezpečnostní složky, které byly v případě nebezpečí připraveny okamžitě vytvořit únikový koridor.

Šaty Diany byly překvapením pro všechny

Přejezd lady Diany v objemných šatech nebylo předem možné nazkoušet. „Nikdo dopředu nevěděl, jaké vlastně šaty bude Diana mít. To bylo pro všechny překvapení. Překvapením byl dlouhý závoj. Ve svatební den měla k ruce, jak my říkáme, ‚ladies in waiting‘, které jí do kočáru pomohly,“ prozradil Saunders. 

Nebyla to však jeho starost, dostat Dianu do kočáru,  jeho úkolem bylo postarat se, aby byl kočár čistý a dveře do něj otevřené. Dále se měl postarat o to, aby je v pořádku odvezl na obřad. Cestou z obřadu potom vezl matku Diany a prince Philipa.

„Svého času byla rozhodně nejlepším jezdcem v královské rodině sama královna. Dělala všechno jako muži, ale seděla bokem.“

David Saunders

„Přípravu kočáru jsme začali ve tři ráno, několikrát jsme všechno kontrolovali, pořád dokola, aby všechno dopadlo, jak má. Všechno muselo jít přesně podle plánu,“ dodal k přípravám na cestu k oltáři Saunders.

Pro královnu pracoval víc než dvacet let. Na dvoře začínal jako ten poslední z posledních, ale vypracoval se, až se z něj stal osobní kouč prince Philipa. „Byl to výborný jezdec, ale v kočárové jízdě se ještě měl co učit,“ prozradil Saunders. 

Philip později mimo jiné vozatajství mimořádně propagoval, byl to on, kdo s ním vlastně začal. Princ v padesáti (v červnu princ oslaví 94. narozeniny) skončil s pólem a vytvořil základy vozatajství. Byl i prezident světové jezdecké federace a zároveň aktivní závodník.

Spolu se Saundersem k vozatajství vymysleli i koncept kočáru pro disciplínu maraton. Všechno, s čím se teď jezdí, jsou podle Saunderse kopie jejich kočáru. Princ byl také hodně aktivní námořník a do vozatajství odtud přinesl vypínací karabinu, díky které je sport bezpečnější. Když se kočár převrátí, karabina ho odepne od koní.

Zároveň byl princ Philip i královna vždycky dost aktivní. Koně prý nakupovali po celém světě, hodně i z východního bloku, kde byly kvalitní chovy. Královna si tak vyšlechtila z té nejlepší DNA svůj vlastní chov.

Nejlepším jezdcem na koni byla královna

„Svého času byla rozhodně nejlepším jezdcem v královské rodině sama královna. Ona v rámci ceremoniálních jízd uměla sedět na dámském i klasickém sedle. Měla honosnou róbu, salutovala. Dělala všechno jako muži, ale seděla bokem,“ řekl britský vozataj. Dobrými jezdci však podle něj jsou i princ William a Harry.

Saunders sám měl koně, na kterého nikdy nezapomene. „Jmenoval se Salomon. To byl kůň do spřežení, ceremoniální i závodní. Vždycky byl vůdčí typ. Při přehlídkách byl klidný, výborně ovladatelný,“ vzpomínal. 

Používal jej i na každoroční královninu vojenskou přehlídku, které se ona i princ na koni osobně účastní. Princ Philip jel právě na Salomonovi, a když tisíc vojáků začalo tleskat, on zůstal v klidu. „V rámci příprav jsem prince Philipa dvakrát hrál já a všichni salutovali,“ vyprávěl Saunders. Úlohou kočího je podle něj nastavit harmonii s koněm.

„Nejvíce si vážím vítězství prince Philipa“

Za sebou má spoustu úspěchů, zvláště si však jako trenér váží vítězství prince Philipa v soutěži týmů ve světovém poháru. Druhý největší úspěch souvisí s jeho dcerou. „Sice nevyhrála, ale při mistrovství světa v Německu jsem s ní zažil stejný pocit, jako kdyby vyhrála. Při maratonu jsem pořád jenom křičel: ‚Go, go, go.‘ Byl jsem hrdý, díval jsem se na svoje dítě na mistrovství světa,“ řekl.

A jak se mu podařilo dostat ve svém oboru na vrchol? „Tady je jednoduché odpovědět. Musíte milovat koně. Myslím, že s nimi dokážu komunikovat. Mám zvířata raději než lidi,“ řekl.

Jezdcům vzkazuje, ať se starají o koně, to je totiž podle něj to nejdůležitější. Zároveň si váží lidí, jako je pořadatel šampionátu pan Hrouda, kteří vybudují takový areál proto, aby danému sportu pomohli.

„Díky koním jsem šťastný a mám rodinu po celém světě – Elizabeth Taylor, Keanu Reevese, Ronalda Reagana… S nimi se znám díky koním. Jezdil jsem s nimi, pracoval pro ně.“


Britská královská rodina