Leopold Ťuka u olomouckého krajského soudu (říjen 2014) | foto: ČTK

Soud zkrátil o 10 let trest za vraždu matky. Muž už dřív zabil manželku

  • 23
Za zastřelení matky z bezprostřední blízkosti není třeba výjimečný trest. Tak zní verdikt olomouckého Vrchního soudu, jenž o deset let snížil trest pro vraha Leopolda Ťuku. Do vězení tak jde na 20 let, již dříve za mřížemi byl kvůli ubodání manželky.

Svoji osmdesátiletou matku Ťuka střelil v listopadu 2013 do hlavy z bezprostřední blízkosti v jejím rodinném domě ve Štarnově na Olomoucku. Vrátil se zrovna z hospody.

„Poté, co mu vyčítala nevhodné chování, vzal pistoli, kterou měl v domě a přistoupil k poškozené,“ uvedla na začátku případu žalobkyně. Žena byla na místě mrtvá. Zbraň měl souzený muž nelegálně, zůstala mu po otci. Šlo o pistoli známou jako Parabella - německou samonabíjecí zbraní používanou v první i druhé světové válce.

Muž zabil i svoji manželku, vězení opustil v roce 1995

Olomoucký krajský soud poslal Ťuku za mříže letos v lednu na 30 let. Uložil mu výjimečný trest.

„Dopustil se mimořádně závažného trestného činu, který spáchal s rozmyslem a zaútočil se zbraní na bezbrannou osobu. Soud také při volbě výše trestu přihlédl k tomu, že podle znalců je možnost nápravy spíše jen v teoretické rovině,“ řekl tehdy mluvčí olomouckého krajského soudu Michal Renda.

Svoji roli zde sehrál i fakt, že Ťuka v roce 1987 dostal v Ostravě dvanáct a půl roku vězení za to, že nožem zabil manželku. Na svobodu se vrátil podmíněně v roce 1995.

Nyní však recidivistův výjimečný trest za vraždu matky neplatí. Olomoucký vrchní soud ho po odvolání snížil z 30 na 20 let. Vina podle něj byla prokázána, verdikt krajského soudu změnili soudci pouze při stanovení trestu.

„Nově byl obžalovanému uložen trest 20 let se zařazením do věznice se zvýšenou ostrahou. Důvodem je to, že vrchní soud neshledal podmínky pro uložení výjimečného trestu. Uložený trest je na samé horní hranici trestní sazby a je v tomto případě dostatečně přísným. Stejný trest byl navrhován i státní zástupkyní u krajského soudu,“ doplňuje mluvčí olomouckého vrchního soudu Vladimír Lichnovský.

Ťuku lze převychovat, je to jen alkoholik, míní soud

Podmínkou pro výjimečný trest je podle Lichnovského zvlášť velká závažnost zločinu a také velmi obtížná resocializace. 

„Náprava také není obzvláště ztížena. Nebyly u něj shledány žádné patologické rysy, pouze alkoholismus, což byl i spouštěcí mechanismus pro daný trestný čin,“ vysvětluje mluvčí soudu.

Ten vzal v potaz také to, že se Ťuka při činu nechoval zvlášť surově. Šlo o jednu ránu z krátké vzdálenosti.

Při začátku vyšetřování se Ťuka policii k vraždě nejprve přiznal, před soudem ale své výpovědi několikrát měnil. Vyšlo také najevo, že matku již dříve trápil. „Byl na ni sprostý, bil ji, urážel. Slyšela jsem, jak na ni křičí a nadává jí. Měla modřiny a plakala. Bil ji pěstmi a dával jí facky,“ vybavila si jedna ze sousedek.

Mrtvou ženu objevila její vnučka, která do domu vlezla oknem. Otce poté našla v hospodě. Podle vnučky babička své rodině sama říkala, že to nedopadne dobře. Odejít z domu ale nechtěla.

Archivní video s Leopoldem Ťukou u krajského soudu:

28. ledna 2015

,