VIDEO: Blechy vodní na člověka nejdou, nemají čím, říká zoolog

  • 1
Taková živá přírodní čistička, to jsou vodní blechy v zahradním jezírku. Ponořit fotoaparát ve vodotěsném obalu pod hladinu zahradního jezírka a natočit hemžení vodních blech napadlo čtenáře iDNES.cz Radima Korába. A stálo to za to.

„Takovýto život pod vodní hladinou představuje až archetypální ztvárnění  hydrobiologovy představy idylky osídlení tůně. Radost pohledět,“ nadchnul se okamžitě přírodovědec a fotograf Petr Jan Juračka z Přírodovědecké fakulty UK v Praze, když jsme mu video poslali ke zkouknutí.

Vodní blechy hodně zblízka

A potvrdil, že na snímku se skutečně hemží perloočky druhu Daphnia magna, tedy drobní korýši, tzv. hrotnatky, které jsou lidově označovány za vodní blechy. Bát se jich nikdo nemusí, jsou opravdu miniaturní a navzdory svému lidovému označení nekoušou ani náhodou. „Nemají čím,“ usmívá se Petr Juračka. 

A jakou funkci mají tito drobní korýši v zahradním jezírku? „Tyto poměrně veliké perloočky filtrují planktonní řasy, jimiž se živí. Všimněte si velmi čisté vody, jak se ji podařilo na iPhone 6 ve vodotěsném obalu zaznamenat. Dost možná ji mají na svědomí právě tyto obyvatelky tůně,“ vysvětluje zoolog pozitivní přínos těchto perlooček pro vodní zdroj.

Hrotnatky (rod Daphnia)

Jsou drobní korýši a současně nejdůkladněji prostudovaní vodní živočichové. Slouží jako „pokusní králíci“ pro výzkum v evoluční biologii, ekologii, hydrobiologii i genetice.

V dnešní době však podle něj takových pohledů bohužel ubývá. „Lidé totiž mají velmi nutkavou potřebu do každé, a to i sebemenší stojaté vody nasadit rybí osádku. Ta, pokud rovnou neuhyne, všechny perloočky sežere. Voda pak nejenže přestane oplývat neutuchajícím hemžením, ale zpravidla se také velmi rychle zezelená rychle se množícími řasami,“ konstatuje přírodovědec.