Robin Williams (Santa Monica, 15. června 2007)

Robin Williams (Santa Monica, 15. června 2007) | foto: AP

Robin Williams před smrtí zakázal používat své jméno po dobu 25 let

  • 27
Herec Robin Williams, který loni v létě spáchal sebevraždu, ve své závěti zakázal používaní svého jména či fotek na komerční účely. Zákaz vyprší 25 let po smrti, tedy v roce 2039. Hercova rodina se mezitím soudí o jeho majetek.

Williams odkázal všechna práva na jméno, podpis, fotografie a podobiznu charitativní organizaci Windfall Foundation, kterou založili jeho právní poradci. Omezení znamená, že se například digitálně upravený komik nemůže objevit v reklamě ani žádném filmu.

Herec tak chtěl zajistit, aby jeho tvář a jméno nebyly po smrti zneužity. Zároveň nechtěl, aby daňový úřad jeho rodině vyměřoval daně nebo případně sankce za posmrtné komerční využívání jeho osoby. 

Americká vláda se totiž soudí například s pozůstalými po Michaelovi Jacksonovi kvůli stovkám milionům dolarů nezaplacených daní z reklamních práv krále popu.

Williams spáchal sebevraždu v srpnu 2014. Bylo mu 63 let. Trpěl depresemi a podle manželky měl také parkinsona (více zde). 

Vdova po Williamsovi Susan Schneiderová se nyní kvůli dědictví soudí se třemi dospělými dětmi herce z jeho předchozích manželství. Nelíbí se jí, co všechno odkázal svým potomkům, kteří mají dostat v přepočtu 1,1 miliardy korun. Williamsova třetí žena měla podle předmanželské smlouvy právo na výživné a věci, které získala během jejich tříletého manželství. Ona chce ale mnohem víc. Soud byl prozatím odložen na červen.

13. května 2015