Češi vyzvou ve čtvrtfinále Finsko. Rozhodl nájezd Donského proti Rusku

• 47
Čtvrtfinálového soupeře českého týmu na hokejovém šampionátu určila až pátá série samostatných nájezdů mezi Finskem a Ruskem. Jediným úspěšným střelcem byl útočník Donskoi, jenž povedenou střelou mezi nohy rozhodl o výhře 3:2 a především o tom, že Finsko skončilo v základní skupině B druhé a ve čtvrtek v pražské O2 areně vyzve svěřence Vladimíra Růžičky.

„Víme, jakým způsobem Finové hraji a byli jsme na to připraveni. Čekali jsme fyzicky náročný zápas. Ale takhle brzy je těžké rozebírat, proč jsme prohráli. Musíme se kouknout na video a prohlídnout si chyby, které jsme dělali, abychom se jich příště vyvarovali,“ řekla po zápase ruská hvězda Jevgenij Malkin.

Repríza loňského finále šampionátu přinesla zásluhou první útočné formace Finů nejdříve větší vzrušení u branky Ruska. Přečíslení dva na nikoho ale nezakončil přesně Hartikainen a poloodkrytou klec netrefil ani Ruutu. Skóre se měnilo až po akci na druhé straně, kdy v závěru úvodní třetiny Mozjakin prostřelil z první brankáře Rinneho.

Hokejisté obou týmů hráli tvrdě do těla, ale vzápětí po gólu švédští rozhodčí necitlivě posoudili střet Komarova ramenem na Medveděva jako nedovolený. Možná při jejich verdiktu sehrálo roli zranění ruského obránce a Fina vyloučili chybně na pět minut plus do konce zápasu. Obhájci titulu se však během dlouhé přesilovky a ostřelování finské svatyně neprosadili.

Duel jsme sledovali v podrobné reportáži.

„To byl důležitý moment zápasu. Ubráněné oslabení nás povzbudilo a začali jsme pak předvádět svou hru a vytvářeli si šance,“ řekl finský útočník Aleksander Barkov, který v průběhu prostřední třetiny využil už po devíti sekundách přesilovou hru Seveřanů a vyrovnal. Následně ruského obránce Jakovleva zastavila ve snaze zlomit nerozhodný stav tyč a strhující pasáž si obě mužstva schovala na posledních pět minut základní hrací doby. Na trefu Panarina odpověděl Donskoi a ještě mohl poté kterýkoliv tým rozhodnout.

Švédsko vs. Rusko/USA vs. Švýcarsko

V prodloužení měl na hokejce tutovku Jokinen, ale Bobrovskij ve spolupráci s Jakovlevem Rusy zachránil. Finsko se však přece jen radovalo z výhry. Dodatečný bod a druhé místo ve skupině mu zajistil perfektní kličkou Donskoi, který v rozstřelu uspěl jako jediný. Napravil si tím svou pověst po nájezdu z druhého kola, kdy mu puk utekl.

„Někdy míchám s pukem až moc, proto jsem o kotouč přišel. Byl jsem rád, že jsem dostal další šanci a že z toho byl vítězný gól,“ vysvětloval Donskoi. Jedním z hlavních strůjců vítězství byl i brankář Rinne, který kryl v 33 střel a v rozstřelu všech pět pokusů soupeře.

Finsko - Rusko 3:2 po sam. nájezdech

Branky a nahrávky: 25. Barkov (Pesonen, J. Jokinen), 58. Donskoi (Barkov, J. Jokinen), rozhodující sam. nájezd Donskoi - 19. Mozjakin (Malkin, Kuljomin), 55. Panarin (Dadonov, Čudinov). Rozhodčí: Bröjk, Nord (oba Švéd.) - Lederer (ČR), Schrader (Něm.). Vyloučení: 0:3, navíc Komarov (Fin.) 5 min. a do konce zápasu. Využití: 1:0. Diváci: 8812 (vyprodáno). Třetiny: 0:1, 1:0, 1:1 - 0:0.

Finsko: Rinne - Lepistö, Hietanen, Lindell, Salmela, Jaakola, Louhivaara, Jokipakka, Mäntylä - Hartikainen, Kontiola, Ruutu - Barkov, J. Jokinen, Donskoi - Hytönen, Immonen, Komarov - Aaltonen, Kemppainen, Pesonen. Trenér: Kari Jalonen.

Rusko: Bobrovskij - Bělov, Jakovlev, Antipin, Kulikov, Medveděv, Čudinov, Mironov - Šipačov, Dadonov, Panarin - Mozjakin, Malkin, Kuljomin - Anisimov, Kovalčuk, Tarasenko - Širokov, Plotnikov, Tichonov. Trenér: Oleg Znarok.