Boris Němcov na jednom z archivních snímků | foto: ČTK

Zavražděný Němcov pomník v Moskvě mít nebude, radnice návrh zamítla

  • 56
Moskevská radnice se postavila proti záměru opozice postavit pomník zastřelenému kritiku Kremlu Borisovi Němcovovi. Důvodem je podle vládních politiků zákon, který zakazuje v Rusku stavět pomníky lidem, od jejichž smrti neuplynulo deset let. Opozice však tvrdí, že zákon umožňuje výjimky.

„Žádost na vybudování pomníku jsme obdrželi, reakce byla odmítavá,“ řekl ruským novinářům náměstek moskevského starosty Leonid Pečatnikov. Sám připustil, že podle zákona může být postaven pomník i dříve než po deseti letech, pokud k tomu dá pokyn prezident nebo moskevský starosta. Takový krok však podle Pečatnikova nemá politické opodstatnění.

Vražda Němcova

Zástupci ruské opozice navrhují, aby na místě vraždy byla do ochozu mostu zasazena pamětní deska, případně aby byl most, nesoucí nyní jméno Velký most řeky Moskvy, byl po Němcovovi přejmenován.

Podle opozičního politika Dmitrije Gudkova byla Němcovova vražda natolik výjimečnou událostí, že by starosta Sergej Sobjanin měl návrh na trvalé uctění památky zemřelého podpořit.

Místo vraždy na severním konci mostu pod Kremlem je stále plné květin, Němcovových portrétů a ruských vlajek. Politik, který mohl být podle názoru některých médií sjednotitelem rozdrobené ruské opozice, byl zabit čtyřmi ranami z pistole, když šel v noci s přítelkyní domů (více zde).

Policie zadržela pět údajných vykonavatelů vraždy, kteří pocházejí z Čečenska, avšak iniciátor a inspirátor zločinu dosud dopaden nebyl. Motivem činu údajně byla Němcovova tvrdá kritika lednového vyvraždění redakce francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo.

27. února 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video