Finové porazili Bělorusko v nájezdech. A Slovensko tak stále žije

• 404
Hokejisté Finska přetlačili ve svém předposledním utkání v základní skupině mistrovství světa v Ostravě Bělorusko 3:2 po nájezdech a potěšili tím Slovensko, které zůstalo ve hře o postup do čtvrtfinále. I přes dva obdržené góly se stal hlavním hrdinou duelu finský brankář Pekka Rinne, který svou sérii neprůstřelnosti natáhl na rekordních 239 minut.

Finsko - Bělorusko 3:2 po sam. nájezdech

Seveřané v Ostravě po čtyřech zápasech s nulou inkasovali po 288 minutách.

Po zápasové pauze způsobené chřipkou se Rinne vrátil do branky a byl to on, kdo se v první části musel daleko více ohánět. Bělorusové zjevně nespoléhali na to, že dva potřebné postupové body urvou až v úterý proti Norsku. Loňské vicemistry světa v první části přivedli několikrát do úzkých. Za Rinnem dvakrát po střelách Gavruse a Lisovce zazvonila tyč a sólo Stěpanova finský gólman zneškodnil.

S postupem doby se však herní kvalita Finů začala prosazovat. Běloruský brankář Koval, který chytal soutěžní zápas po sedmi měsících, odolal Jokinenovi i Barkovovi. Nakonec se ale Bělorusku, hrajícímu bez potrestaného nejproduktivnějšího forvarda Alexandra Kosticyna, povedlo prolomit finskou defenzivu. Kalužnyj svou tutovku ještě promarnil, ale v 46. minutě znehybnil Rinneho nádhernou trefou bez přípravy Kovyršin.

ON-LINE

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Postupový výsledek vzápětí mohl v přesilovce pět na tři pojistit Gavrus, ale dvakrát minul a jednou mu stoprocentní gól bravurním zákrokem uzmul Rinne. Sílící tlak soupeře v přesilovce naopak zužitkoval Donskoi a skóre pak po kuriózním odrazu puku od zadního mantinelu zblízka otočil Hartikainen.

Jenže Bělorusové se ještě zvedli a v power play Kalužnyj vyrovnal. Finové pak byli v nájezdech stoprocentní a asi největší radost udělali Slovákům, jejichž šance na postup tak zůstala při životě.

Branky a nahrávky: 52. Donskoi (Lindell, J. Jokinen), 53. Hartikainen (Jaakola, Kempainen), rozhodující nájezd Donskoi - 46. Kovyršin (Stěpanov, Kulakov), 60. Kaljužnyj (S. Kosticyn, Gavrus). Rozhodčí: Stricker, Wehrli (oba Švýc.) - Semjonov (Est.), Tošenovjan (ČR). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. Diváci: 8812 (vyprodáno). Třetiny: 0:0, 0:0, 2:2 - 0:0.

Finsko: Rinne - Lepistö, Hietanen, Lindell, Salmela, Ohtamaa, Jaakola, Jokipakka, Mäntylä - Komarov, Kontiola, Ruutu - Barkov, J. Jokinen, Donskoi - Hartikainen, Immonen, Pihlström - Aaltonen, Kemppainen, Pesonen. Trenér: Kari Jalonen.

Bělorusko: Koval - Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Goroško, Lisovec - Gavrus, Kaljužnyj, S. Kosticyn - Drozd, Stas, Jefimenko - Stěpanov, Kovyršin, Kulakov - Děmagin, Volkov, Kitarov. Trenér: Dave Lewis.