Rusko předvedlo svou armádu, monstrózní přehlídku sledovaly tisíce lidí

  • 2138
Potleskem ve stoje končila Přehlídka vítězství k 70. výročí konce druhé světové války. Na Rudém náměstí v Moskvě se jí účastnilo 16 tisíc vojáků, 194 vozidel, 143 letounů a vrtulníků. O přehlídku byl mezi lidmi obrovský zájem. Tisíce lidí lemovaly i cesty, kudy pochodovali vojáci.

„Největší přehlídka v historii,“ uvedl vojenský publicista Lukáš Visingr, který ji pro iDNES.cz komentoval v živém přenosu. Rusové na ní ukázali řadu novinek, včetně tanku T-14 Armata. Novinkou však byl například první zcela ženský útvar. (více o nové vojenské technice zde)

Na počátku přehlídky prezident Vladimir Putin v proslovu přivítal občany Ruska, veterány i zahraniční hosty. Připomněl hrozbu nacismu, vyzdvihl hrdinství všech, kteří se bojů s fašistickým Německem, ale i s Japonskem účastnili. Na závěr projevu ohlásil minutu ticha za padlé.

Vlastní přehlídku zahájili vlajkonoši, čestná stráž kremelské gardy, takzvaného Prezidentského pluku, dále následovaly historické útvary - pěchota, letci, námořníci, ženisté, průzkumníci, domobrana a kozáci. Nechyběla ani nová technika  (program přehlídky najdete zde)

Divadlo a klam

Zmást nepřítele a ohromit civil. Cíle vojenských přehlídek jsou staletí stejné

Legendární sovětský tank T-34

Podle reportérky MF DNES Ivety Polochové byl v Moskvě o přehlídku obrovský zájem.

Tisíce lidí lemovaly cesty, kteří sledovali vojenskou techniku. „Kdyby nebylo našich dědů a otců, tak my tu nejsme,“ uvádějí často na otázku, proč přišli. Někteří dodávají, že v Rusku se válka nějakým způsobem dotkla každé rodiny.

„Kdykoli projížděla vojenská technika, nebo když na ně zamával voják, lidé vykřikovali Rusko, Hurá a podobně,“ popisovala reportérka situaci v Moskvě.

Západní státníci na přehlídku nepřijeli

Mezi hosty byl i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Ze zahraničí jsou očekáváni prezidenti Číny, Indie, Jihoafrické republiky, Venezuely, Vietnamu, Kuby, Zimbabwe a Mongolska, z Evropy pak nejvyšší představitelé Bosny a Hercegoviny, Srbska, Makedonie a Kypru.  Řada prezidentů a pozvaných čelních představitelů evropských, ale i dalších států pozvání odmítla kvůli konfliktu na Ukrajině. 

Z postsovětských zemí se účastnili prezidenti Ázerbájdžánu, Arménie, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Běloruska a gruzínských separatistických provincií Abcházie a Jižní Osetie.

„Jsem tu, protože cítím hrdost, chci oslavit to, že jsme zvítězili. Praděda byl v pěchotě v první linii a spadl u Smolensku. A děda byl tankista a dojel do Berlína, zemřel loni. Dnes večer budu pít vodku s kamarády na počest padlých,“ řekl MF DNES 35letý Dmitrij Syč, který na oslavy přijel s manželkou ze Sibiře.

Zeman se přivítal s Putinem a setkal se s Ficem

Přehlídka vítězství je tradiční záležitostí. Té první 24. června 1945 velel maršál Rudé armády Konstantin K. Rokossovskij a prováděl ji (přijímal a přehlížel) maršál Georgij K. Žukov. Další přehlídky se pak konaly v letech 1965, 1985 a 1990. Od roku 1995 se konají každý rok.

Prezident Miloš Zeman do Moskvy přiletěl, prezident Putin ho před devátou hodinou slavnostně přivítal, ale přehlídky se nezúčastnil.

09.května 2015 v 09:42, příspěvek archivován: 09.května 2015 v 10:06

pic.twitter.com/rkpOjYGHtG

Server gazeta.ru tvrdil, že Zeman navzdory očekáváním na oslavách je, jeho mluvčí Jiří Ovčáček na to však reagoval snímkem ze setkání Zemana se slovenským premiérem Robertem Ficem. A vzápětí zveřejnil fotku se dvěma křesly a televizorem a komentářem, že přehlídku sledují jen prostřednictvím obrazovky.

Kromě Fica se Miloš Zeman ještě v sobotu sejde s Putinem, bavit se mají o ekonomických tématech (více zde). 

Německá kancléřka Angela Merkelová dorazí do Moskvy až 10. května, den po oslavách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue