Roman Červenka (vlevo) byl proti Francii jedním z nejlepších českých hráčů. Puk...

Roman Červenka (vlevo) byl proti Francii jedním z nejlepších českých hráčů. Puk mu zkouší odebrat Florian Chakiachvili. | foto: AP

Červenka po Francii: Splnili jsme úkol. Porazit Kanadu by bylo lepší

• 45
Bezesporu odehrál svůj nejlepší zápas na letošním šampionátu, byť on sám k tomu říkal: "To nedokážu říct, těžko hodnotit." Útočník Roman Červenka dal Francii gól, trefil tyčku a hlavně byl vidět. "Splnili jsme úkol a v pátek nás čeká podobný soupeř." Od 16.15 hraje český tým proti Rakousku.

Asi to bylo utkání, které jste kvůli klidu potřebovali, že?
Myslím si, že ano. I po té první třetině, ve které jsme nedali gól, tam šance byly. Takže byla otázka času, kdy to tam spadne. Nebo kdy si vytvoříme nějakou přesilovku a padne tam gól. Jen škoda té branky na 2:1, mohlo to být víc v klidu. Ale ve třetí třetině až na dvě střídání, kdy nás na chvíli zamkli, jsme si to docela pohlídali.

Pomohla trpělivost?
Určitě! My chtěli hrát pořád stejně, napadat a pokud možno jim odebírat puky v obranném pásmu, což se nám dařilo. Jen jsme neproměňovali šance.

Byl to zápas, o kterém platilo, že ho „musíte“ vyhrát. Může vám vítězství zvednout sebevědomí?
Je pravda, že si nikdo nepřipouštěl, že bychom měli prohrát. Takže by nám spíš zvedlo sebevědomí, kdybychom porazili Kanadu. Splnili jsme prostě úkol a zítra nás čeká podobný soupeř. A začne se za stavu 0:0. Ale je dobře, že na konci bylo rozhodnuto, nebyl tam žádný psychický tlak, což je kvůli pátku fajn.

Sám jste nejdřív dal tyčku, gól přišel až později.
No, jo. Byly tam šance, ale úplně mi to tam nepadá, jak by mělo. U gólu to naštěstí tyčku lízlo a šlo do branky.

Zato obránce Ondřej Němec vstřelil dva góly. Co na to říkáte?
Potřeboval to. Možná se necítil dobře a třeba konkrétně jemu to může psychicky pomoct. Je to výborný bek.

Jaromír Jágr zase kromě branky stihl ještě šarvátku.
Znovu to byl od něj výborný zápas. Hraje pořád skvěle, výborně bruslí, je prostě všude!