Finové si hladce poradili se Slovinci a proklouzli do první čtyřky

• 6
Žádné překvapení se nekonalo v utkání skupiny B hokejového šampionátu mezi Finskem a Slovinskem. Seveřané outsidera přehráli jasně 4:0, gólman Rinne vychytal na turnaji třetí nulu za sebou, neinkasoval už 182 minut. Pro vývoj v ostravské skupině byl tento duel důležitý - Finsko se totiž bodově dotáhlo na Rusko a USA a z postupové čtyřky vystrčilo Slováky.

Finské výkony jdou od úvodní porážky se Spojenými státy nahoru. Proti Slovincům nepřipustili Seveřané ani náznak trápení a dvěma rychlými góly v první desetiminutovce převzali kontrolu nad zápasem. Komarov v sedmé minutě ze závaru prostřelil klubko těl před brankářem Krošeljem, kterému o 41 vteřin později premiéra na šampionátu ještě více zhořkla po trochu šťastném golfovém zásahu Kontioly.

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

„Proti menším hokejovým zemím je vždycky důležité dát první gól. Pak si můžete trochu odpočinout a kontrolovat hru,“ řekl autor první a vítězné trefy Leo Komarov.

Slovincům scházela jiskra a dva slepené góly jim v tom vůbec nepomohly. Finsko diktovalo vývoj zápasu podle svého. Barkov byl ve 22. minutě nejdříve u vyražené střely Donskoie a přidal třetí branku. Seveřané stálou převahu zúročili i v přesilovce, když se po příhře Ruutua zblízka do prázdné branky trefil nejproduktivnější finský hokejista Kemppainen.

„Finové jsou disciplinovaní. Celou dobu věděli, co chtějí hrát, a když jsou na ledě, dělají správné věci, aby toho dosáhli. My to dnes musíme brát jako kvalitní přípravu na další důležité zápasy,“ řekl slovinský trenér Matjaž Kopitar.

Rinne potřeboval jen třináct zákroků, aby uhájil třetí nulu v řadě. Vážně ho ohrozil až ve 47. minutě Goličič, ale finský gólman si s jeho pokusy z brankoviště poradil a protáhl střeleckou impotenci Slovinců na 113 minut. „Na Pekkovu nulu jsme nijak zvlášť nehráli ani nemysleli. Jen jsme na ledě dělali to, co jsme měli. Hlavní byly tři body,“ řekl Komarov.

Finsko - Slovinsko 4:0

Branky a nahrávky: 6. Komarov (Pesonen, Kemppainen), 7. Kontiola, 22. Barkov (Donskoi, J. Jokinen), 36. Kemppainen (Ruutu, Aaltonen). Rozhodčí: Kubuš (SR), Piechaczek (Něm.) - Carnathan (USA), Fluri (Švýc.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 6452. Třetiny: 2:0, 2:0, 0:0

Finsko: Rinne - Lepistö, Hietanen, Lindell, S.almela, Ohtamaa, Jaakola, Jokipakka, Mäntylä - Ruutu, Kontiola, Aaltonen - Barkov, J. Jokinen, Donskoi - Hartikainen, Immonen, Pihlström - Pesonen, Kemppainen, Komarov. Trenér: Kari Jalonen.

Slovinsko: Krošelj - Kranjc, Pretnar, Gregorc, Robar, Kovačevič, Vidmar, Štebih, Tavželj - Urbas, A. Kopitar, Razingar - Jeglič, Tičar, Sabolič - Muršak, Mušič, Pance - Goličič, Rodman, Ograjenšek. Trenér: Matjaž Kopitar.