Nevadí, cestování vlakem je zábava, řekl Forsberg po výpadku s Kanadou

• 10
Čtvrtý gól střílí hráč číslo pět Aaron Ekblad. Kdo to zaslechl, mohl si myslet, že Švédsko přidalo čtvrtý gól a Kanada schytá senzační výprask. Byl to však právě bek s klasickým švédským příjmením, který zahájil velký obrat souboje o krále pražské skupiny MS.

Místo 4:0 to bylo v polovině zápasu 3:1. Kanada mohla poděkovat potomkovi švédských imigrantů, že nakopl spící tým. „Zatlačili nás a na to jsme nebyli připraveni. Byl znovu opravdu těžký zápas stejně jako proti Čechům,“ řekl Ekblad.

Dravci v útoku, který už na turnaji nastřílel už 28 gólů (o 16 víc než český tým), se probrali a do sedmi minut bylo srovnáno. Švédové se sice ještě naposledy vrátili do vedení, jenže velesilný protivník je v závěru přetlačil. Po boji vyhrál 6:4.

Trenér Pär Marts po výpadku hořekoval: „Psychicky jsme se sesypali!“

Už podruhé. Švédský stratég si během utkání musel otírat své kulaté brýle, aby se ujistil, že ještě jednou nezažívá zápas proti Česku, v němž jeho tým ztratil pohodlný náskok 4:2. „Bylo to skoro identické. Musíme se ještě hodně učit,“ řekl.

Výlet na Moravu

To Kanada takovou situaci ještě nezažila, prohrávala vůbec poprvé na turnaji. A hned o tři góly. Trenér Todd McLellan po utkání prozradil, jak svěřence o první přestávce vyburcoval. „Řekl jsem jim pravdu o tom, jak hrají,“ ušklíbl se. A jaké že použil přívlastky pro výkon největší favorita mistrovství? „Pomalí, slabí, neaktivní.“

„Nebyli jsme jsme na tom dobře,“ přiznal i Sidney Crosby. „Hráli přesně to, co jsme čekali. Když ale proti nim nepohnete prstem, tak rychle zaplatíte.“ Hvězdný kapitán, jako kdyby na ledě ani nebyl, přesto pak pověst muže okamžiku potvrdil. V 51. minutě uloupil puk a poslal do šance Wierciocha, který vyrovnal na 4:4.

Tři korunky začaly krvácet. „Jenže to už bylo pozdě krvácení zastavit. To mělo přijít dřív,“ řekl jeden z nejlepších útočníků mistrovství Filip Forsberg. „Mají silný tým a nemůžeme čekat, že vyhrajeme 3:0 každou třetinu. Hráli jsme až moc pasivně.“

Švédský tým bude stát jejich slabost dost. Ač pravděpodobně - půjde-li vše podle předpokladů - skončí ve skupině na druhém místě, bude se muset stěhovat na čtvrtfinálový zápas do Ostravy.

V Praze totiž bude hrát pouze vítěz a český tým. Manažeři mužstva tak aby začali shánět jízdenky na pendolino. Hokejisty zřejmě potká tříhodinová cesta a stěhování, jemuž se původně chtěli vyhnout. I když někteří to nevidí tak tragicky...

Dvacetiletý střelec Filip Forsberg tvrdí: „Když na to přijde, tak cestovat vlakem je vlastně zábava!“ Možná je však ze Švédů jediný, kdo se na výlet k pomezí Moravy a Slezska docela těší.