LeBron James (vpravo) z Clevelandu se valí ke koši Chicaga, zastavit se ho...

LeBron James (vpravo) z Clevelandu se valí ke koši Chicaga, zastavit se ho pokouší Tony Snell. | foto: AP

James nasadil čelenku a zválcoval Chicago, Houston otočil s Clippers

• 26
LeBron James se v posledních týdnech vzdal své čelenky, po porážce v prvním klání svého Clevelandu proti Chicagu ve druhém kole play-off basketbalové NBA se však ke starým zvyklostem vrátil. A kouzlo zabralo. Svými 33 body se postaral o jasnou výhru 106:91 v utkání číslo dva a s ním i o vyrovnání série.

Srovnáno je také v soubojích mezi Houstonem a Los Angeles Clippers. Texaský celek ztratil první domácí utkání a v tom druhém zaostával už o 13 bodů. Ve druhém poločase se však vzepjal a otočil na konečných 115:109.

James po předchozím nečekaně pasivním výkonu v prvním utkání proti obraně Jimmyho Butlera tentokrát vlétl do úvodní čtvrtiny čtrnácti body, domácí ji vyhráli 38:18 a bylo prakticky rozhodnuto.

Clevelandu ani tolik nechyběla dvojice Kevin Love, J. R. Smith, Jamesovi sekundovali další spoluhráči. Kyrie Irving přidal 21 bodů, veterán James Jones 17 včetně pěti trojek a Iman Shumpert 15. Varujícím je však Shumpertův zdravotní problém z druhé půle.

„Jsme v téhle fázi lehce zranění, celkem oslabení a nemohli jsme si dovolit prohrávat 0:2 v sérii. Věděl jsem, že musím hrát agresivněji než obvykle. Čelenku jsem uviděl v šatně a rozhodl jsem se vzít si ji, vůbec jsem nad tím nepřemýšlel,“ řekl James.

„Dnes hrál skvěle. Vůbec jsme ho nedokázali zastavit. Zahrál jako správný lídr a spoluhráči ho následovali. Dostali jsme pěkný výprask,“ uvedl Derrick Rose, který si v dresu Chicaga připsal double-double za 14 bodů a 10 asistencí. Jen o čtyři body více dal nejlepší střelec hostů Butler.

Také Houston předvedl výrazně agresivnější výkon než v prvním duelu. Vyneslo mu to celkem 64 trestných hodů, z nichž sice Rockets proměnili jen 42, ale dostali Clippers do problémů s fauly.

Jeden z drtivých nájezdů LeBrona Jamese, tentokrát přes Jimmyho Butlera

James Harden nastřílel 16 ze svých 32 bodů v rozhodující čtvrté čtvrtině, Dwight Howard přidal 24 bodů a 16 doskoků. Hosté z Kalifornie znovu nastoupili bez rozehrávače Chrise Paula, jenž i v den svých třicátých narozenin šetřil zraněné stehno a tentokrát týmu hodně chyběl. Znovu exceloval Blake Griffin, jenž měl v poločase na kontě 26 bodů, ale po přestávce mu jich přibylo jen osm.

„Ztratili jsme v ofenzivě rytmus a to otočilo zápas. Míč pak příliš často mířil na Blakea a zapomínali jsme na hráče na druhé straně hřiště,“ konstatoval losangeleský kouč Doc Rivers, jehož tým v poločase vedl o devět bodů. „První zápas nám utekl, v druhém už jsme ten pocit nechtěli znovu zažít,“ řekl Harden.