Hokejisté Tampy Bay se radují z vítězného gólu proti Montrealu.

Hokejisté Tampy Bay se radují z vítězného gólu proti Montrealu. | foto: AP

Palát přihrál na vítězný gól, Tampa a Washington jsou blízko postupu

• 27
Hokejový útočník Ondřej Palát se asistencí podílel na vítězné brance z času 59:58, díky které Tampa Bay uspěla nad Montrealem 2:1 a v celé sérii vede už 3:0 na zápasy. Stejným výsledkem 2:1 ve středu zvítězil i Washington nad Rangers, díky čemuž je za stavu 3:1 na zápasy rovněž krok od postupu do finále Východní konference play-off NHL.

Sezonní dominance Tampy Bay nad Montrealem stále pokračuje. Po pěti triumfech Lightning ze základní části dokázali uspět i ve třetí konfrontaci v play-off. Po venkovních výhrách 2:1PP a 6:2 ve středu svěřenci trenéra Jona Coopera zdolali slavný kanadský celek i před vlastním publikem díky gólu z času 59:58.

Skóre zápasu mohl jako první z velké šance otevřít hostující obránce P.K. Subban, jeho střela se však otřela jen o tyč branky Bena Bishopa. Radovat se tak mohl až ve 12. minutě domácí útočník Alex Killorn, jenž uspěl střelou z pravého kruhu po kombinaci s kapitánem Stevenem Stamkosem.

Ve druhé dvacetiminutovce Montreal přestřílel domácí celek 8:3 a v největší šanci byl kanonýr Max Pacioretty, jeho pokus ale znova skončil jen na tyči gólmana Bishopa. O vyrovnání usilující Canadiens se dočkali až v 51. minutě, kdy z dorážky uspěl důrazný Brendan Gallagher.

Za stavu 1:1 tak utkání směřovalo do prodloužení. S tím ovšem nesouhlasil produktivní útok Lightning Ondřej Palát - Tyler Johnson - Nikita Kučerov. Prvně jmenovaný český reprezentant v poslední minutě řádné hrací doby zatáhl po pravém křídle puk do útočného pásma, předal jej Victoru Hedmanovi a ten před brankou našel zcela volného Johnsona. Časomíra se zastavila na 59 minutách a 58 vteřinách, když si Johnson osmou trefou upevnil prvenství mezi kanonýry play-off.

Palát (18:53, +/-: +1, 1 střela) s obráncem Andrejem Šustrem (17:55, +/-: +1) se tak výrazně přiblížili postupu do finále Východní konference, montrealský Tomáš Plekanec (18:00, +/-: -1, 2 střely) je naopak blízko vyřazení. Další souboj je na programu už ve čtvrtek.

V každém ze čtyř dosavadních zápasů defenzivní série mezi Washingtonem a Rangers rozhodoval o vítězi nejtěsnější rozdíl jediné branky. Ve třech případech se ale radovali Capitals, naposledy po výsledku 2:1.

Hrdinou v pořadí čtvrté partie byl mladý útočník Andre Burakovsky, autor obou branek domácích. 20letý nováček, jenž v základní části z 53 startů nasbíral 22 bodů (9+13), zaznamenal své premiérové trefy kariéry v play-off.

Chicago - Minnesota 3:0

Jako první se ovšem prosadili Rangers, které v 27. minutě z přečíslení 2 na 1 poslal do trháku Derick Brassard. Další puk již ale Braden Holtby za svá záda nepustil a Burakovsky zařídil obrat. Poprvé se prosadil v 37. minutě poté, co si nabruslil od pravého mantinelu do střelecké pozice mezi kruhy.

Rozdílovou akci zápasu předvedl už po 24 vteřinách hry ve třetí třetině, kdy se dostal do za obranu Rangers a ze samostatného úniku nedal Henriku Lundqvistovi šanci. Kapitán Capitals Alex Ovečkin vyšel už podruhé za sebou naprázdno, v obou případech ale nakonec slavil výhru po domácích výsledcích 1:0 a 2:1. Za stavu 3:1 pro Washington bude série pokračovat v pátek na ledě newyorské Madison Square Garden.

Druhé kolo play-off NHL - výsledky

Tampa Bay - Montreal 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
13. Killorn, 60. Johnson (Palát) - 51. Gallagher. Střely na branku: 19:31. Diváci: 19 204. Hvězdy utkání: 1. Johnson, 2. Bishop (oba Tampa), 3. Price (Montreal). Stav série: 3:0.

Washington - New York Rangers 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
37. a 41. Burakovsky - 27. Brassard. Střely na branku: 30:29. Diváci: 18 506. Hvězdy utkání: 1. Burakovsky, 2. Holtby (oba Washington), 3. Lundqvist (Rangers). Stav série: 3:1.